Ławniczak po czwartkowym posiedzeniu Komitetu Monitorującego ds. PROW 2007-13 wyjaśnił, że zmiany, które przyjął komitet do programu, mają pozwolić na sprawniejsze pozyskiwanie środków przez rolników.

"Przyjęte przez komitet zmiany mają poprawić efektywność wykorzystywania środków z PROW i zwiększyć ich dostępność dla rolników" - powiedział. Zmiany w PROW przeszły tylko przy trzech przeciwnych głosach - dodał.

Korekty w programie mają m.in. przyspieszyć zmiany pokoleniowe na wsi - pozwolić na lepszy dostęp do środków dla młodych rolników oraz zwiększyć dostęp do rent strukturalnych dla osób, które decydują się na zrezygnowanie z prowadzenia gospodarstw - wyjaśnił wiceminister.

Przesunięcia finansowe w ramach programu są mniejsze, niż wcześniej planowaliśmy - powiedział Ławniczak.

Zmiany w PROW są zatwierdzane przez Komisję Europejską

"Nie było na razie i sądzę, że nie będzie przesunięć w środkach na programy rolno-środowiskowe. Z organizacjami ekologicznymi przyjrzymy się na nowo zasadom przyznawania tych środków" - powiedział.

"Chodzi o to, by lepiej te pieniądze wydawać. Zwiększymy grupę tych osób, które mogą korzystać z programów przez lepsze, efektywniejsze wydawanie tych pieniędzy, które już są" - wyjaśnił.

W środę przeciw planowanemu zmniejszeniu o 20 proc. środków na programy rolno-środowiskowe w ramach PROW protestowali ekolodzy. Skierowali w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska.

Zmiany w PROW są zatwierdzane przez Komisję Europejską.