Zaczęła się rewolucja mobilnego dostępu do internetu – przekonują w raporcie analitycy banku inwestycyjnego Morgan Stanley. Według Ericssona, producenta sprzętu do budowy sieci, korzysta z niego za pomocą różnych urządzeń 14 proc. Polaków.
– Ten rok przyniósł w Polsce boom mobilnego internetu – przyznają zgodnie szefowie największych operatorów komórkowych. Przewidują, że wzrostowy trend utrzyma się także w 2010 roku.

Polski boom

Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w połowie roku w sieciach komórkowych działało blisko 1,8 mln modemów umożliwiających korzystanie z mobilnego internetu. W stosunku do końca 2008 roku ich liczba wzrosła o 67 proc., a w porównaniu z końcem czerwca 2008 roku o 143 proc. W grudniowym raporcie UKE twierdzi: „prawdopodobnym jest, że liczba ta na koniec 2009 roku zbliży się do liczby łączy xDSL (łącza wykorzystujące do dostępu miedziane linie telefoniczne – przyp. DGP), tj. 2,77 mln”.
Optymizm regulatora studzą przedstawiciele operatorów. Jednocześnie dodają, że gdyby uwzględnić w rachunkach osoby kupujące do abonamentu komórkowego albo w ofercie przedpłaconej pakiety transmisji danych, to liczbę użytkowników mobilnego internetu wzrosłaby nawet o kilkadziesiąt procent.
Polska nie jest samotną wyspą, na której w związku z niskim nasyceniem stacjonarnym internetem nastąpił boom mobilnego dostępu. Podobnie jest na całym świecie.
– Mobilny internet jest pierwszą od czasów SMS usługą, która podbiła rynek masowy – twierdzi firma badawcza Ovum. Analitycy Morgan Stanley dodają, że liczba użytkowników mobilnego internetu rośnie szybciej niż stacjonarnych łączy internetowych.
W końcu 2009 roku z mobilnego szerokopasmowego internetu za pomocą modemów, telefonów komórkowych i innych urządzeń korzysta – według różnych szacunków – 400–450 mln osób, czyli co 10. użytkownik sieci komórkowej. Według firm badawczych IDC i Infonetics Research oraz banku Morgan Stanley w 2013 roku liczba ta przekroczy 1 mld. Już w przyszłym roku liczba użytkowników mobilnego szybkiego internetu będzie większa niż szerokopasmowych łączy stacjonarnych.

Więcej: Mobilny internet - rozpoczęła się rewolucja