"Po ostatnich przetargach wartość zadeklarowanych w tym roku inwestycji już dziś przekracza 1,2 mld zł, a do końca grudnia spodziewamy się jeszcze 5 - 10 przetargów. W ich wyniku łączna wartość inwestycji powinna przekroczyć 1,4 mld zł" - powiedział dziś Wojciech Rusek z KSSE.

Od początku tego roku KSSE pozyskała w sumie 19 nowych projektów inwestycyjnych

Od początku tego roku KSSE pozyskała w sumie 19 nowych projektów inwestycyjnych - 15 zrealizują nowi inwestorzy, a cztery podmioty już działające w strefie. Łącznie powstanie ponad 2 tys. nowych miejsc pracy.

W ostatnim czasie zarząd KSSE zatwierdził wyniki trzech przetargów, których przedmiotem było zezwolenie na działalność w strefie. Największe nowe przedsięwzięcie to budowa w Katowicach nowej fabryki giełdowego Famuru - grupy specjalizującej się w maszynach i usługach górniczych. Powstanie 80 nowych miejsc pracy, ponad 500 zostanie utrzymanych. Do KSSE włączono tereny spółki w Katowicach-Piotrowicach.

Jak mówił dwa tygodnie temu prezes Famuru Tomasz Jakubowski, nowy zakład powinien powstać do końca 2010 r.; zmodernizowana linia produkcyjna ruszy w 2011 r. Fabryka będzie specjalizować się głównie w produkcji napędów kombajnów i hydrauliki siłowej. Minimalne wymagane zezwoleniem KSSE nakłady to 157 mln zł; firma liczy się z tym, że cała inwestycja, wraz z parkiem maszynowym i infrastrukturą, pochłonie do 230 mln zł.

"W nowo powstałym zakładzie, dzięki zastosowaniu innowacyjnych na skalę światową technologii, możliwa będzie produkcja nowej generacji maszyn do podziemnej eksploatacji węgla (...). Rozbudowa i modernizacja zakładu będzie wiązała się z wdrożeniem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych" - podał dziś Famur w komunikacie.

Na terenie spółki rozbudowane będzie też centrum badawczo-rozwojowe, zajmujące się projektowaniem nowoczesnych technicznie i technologicznie napędów maszyn. Realizacja przedsięwzięcia w KSSE umożliwi uzyskanie zwrotu do 40 proc. poniesionych wydatków inwestycyjnych w postaci zwolnienia od podatku dochodów z działalności prowadzonej na terenie strefy.

Firma Polplast za ok. 43 mln zł wybuduje zakład w Myślenicach w Małopolsce

Nowym inwestorem w KSSE jest także firma Polplast, która za ok. 43 mln zł wybuduje zakład w Myślenicach w Małopolsce, gdzie zatrudnienie znajdzie 266 osób. Będą tam wytwarzane elementy z tworzyw sztucznych na potrzeby przemysłu elektrotechnicznego i samochodowego, od pojedynczych części do kompletnych podzespołów.

Fabryka w Myślenicach będzie pierwszą na kupionym przez inwestora terenie włączonym do KSSE poza woj. śląskim. Wcześniej obszarem katowickiej strefy objęto również, na życzenie konkretnych inwestorów, prywatne grunty w woj. opolskim, niedaleko granic woj. śląskiego.

Swoją istniejącą już fabrykę w Dąbrowie Górniczej, na terenie KSSE, rozbuduje również firma Hobas - producent m.in. rur, przewodów i węży z tworzyw sztucznych. Wartość nowych inwestycji wyniesie ok. 7 mln euro (niespełna 25 mln zł), pracę znajdzie dodatkowo 20 osób.

Największą z tegorocznych inwestycji w KSSE jest nowa linia produkcyjna w fabryce silników Fiat

Największą z tegorocznych inwestycji w KSSE jest nowa linia produkcyjna w fabryce silników Fiat Powertrain Technologies Poland w Bielsku-Białej. Będzie tam wytwarzany nowy model silnika. Otwarcie nowej linii spowoduje docelowo wzrost zatrudnienia w zakładzie o ponad 460 osób, a łączna wartość inwestycji sięgnie co najmniej 180 mln euro (ok. 600 mln zł). Pierwszy etap będzie zrealizowany do końca 2010 roku, a docelowe nakłady i zatrudnienie będą osiągnięte kilka lat później.

W całym ubiegłym roku firmy, które zdecydowały się na ulokowanie bądź rozbudowę swoich przedsięwzięć w KSSE, zadeklarowały inwestycje wartości ok. 1,8 mld zł. Dzięki realizacji 36 projektów powstaje ok. 3 - 3,5 tys. nowych miejsc pracy.

Powołana ponad 10 lat temu KSSE to największa z 14 polskich stref ekonomicznych. Inwestorzy stworzyli (lub zadeklarowali stworzenie) łącznie ponad 35 tys. nowych miejsc pracy i utrzymanie 6 tys. wcześniej istniejących, inwestując (środki wydane i zaplanowane) ponad 13 mld zł. Działalność w strefie prowadzi ok. 100 firm, wiele innych jest w trakcie budowy zakładów.