Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zdecydowała o obniżeniu stawek hurtowych za zakańczanie połączeń w sieci P4, operatora Play, od 1 stycznia 2010 roku z obecnych 40,42 groszy.

"Dzisiaj na naszej stronie opublikowana zostanie decyzja o obniżce MTR-ów dla Playa od początku przyszłego roku" - powiedziała prezes, nie podając szczegółów.

Pod koniec listopada Komisja Europejska zwróciła się do UKE, by obniżył stawki hurtowe, które operatorzy płacą za połączenia z siecią Play. Stawki te są ok. dwuipółkrotnie wyższe od tych, które P4 płaci operatorom.

Od 1 lipca 2009 roku stawki za zakańczanie połączeń w przypadku trzech największych operatorów - Polkomtela, PTK Centertel i Polskiej Telefonii Cyfrowej wynoszą 16,77 groszy.

Streżyńska podtrzymuje plan dalszej obniżki MTR-ów, ale nie nastąpi to w pierwszej połowie 2010 roku.

"Na pewno w drugiej połowie roku jakaś obniżka MTR-ów nastąpi, ale decyzja będzie podjęta na podstawie kalkulacji kosztów, które w kwietniu przedstawią nam operatorzy" - powiedziała.

Wcześniej prezes UKE planowała pod koniec 2009 roku podać plan obniżki stawek hurtowych za zakańczanie połączeń głosowych w sieciach mobilnych w 2010 roku.