Zarejestrowane w Polsce firmy bukmacherskie będą mogły urządzać zakłady wzajemne przez internet - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych.

Resort opublikował w czwartek na swojej stronie internetowej wersję dokumentu, która zostanie przesłana do Komitetu Rady Ministrów. Ponieważ zawarte w nim przepisy dotyczą kwestii technicznych i informatycznych, projekt musi być notyfikowany w UE. Z tego powodu regulacje te zostały wyłączone z uchwalonej niedawno nowej ustawy o grach hazardowych.

Jak podano w uzasadnieniu do projektu, celem zmian jest "zwiększenie ochrony społeczeństwa i praworządności przed negatywnymi skutkami hazardu". Resort proponuje wprowadzenie zakazu organizowania hazardu w internecie. Wyjątkiem byłyby zakłady wzajemne prowadzone przez firmy działające w Polsce. Nowelizacja ma przyznać celnikom uprawnienia do skutecznej kontroli dostępu, transakcji finansowych i ścigania osób organizujących nielegalne gry.

Nowelizacja ma także określić warunki eksploatacji automatów i urządzeń do gier. Wszystkie ośrodki gier mają posiadać system rejestracji gości, a kasyna audiowizyjne systemy kontroli gier.

Powstanie Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych

Zgodnie z propozycjami MF powstanie Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych, który będzie prowadzony przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Baza będzie tworzona na podstawie wniosków Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wywiadu skarbowego i Służby Celnej.

Strona internetowa np. oferująca nielegalny hazard, która trafi do bazy, i związane z nią usługi mają być blokowane przez operatorów internetowych najpóźniej w ciągu 6 godzin od udostępnienia im danych z rejestru. W drugim wariancie przepisów, rejestr ma być tworzony na podstawie postanowień wydawanych przez sąd. O tym, który wariant zostanie przyjęty, ma zdecydować Komitet Rady Ministrów.

MF tłumaczy w uzasadnieniu do projektu, że orzecznictwo sądów unijnych dopuszcza podjęcie środków zapobiegających oferowaniu przez operatorów spoza Polski gier w internecie, gdy będzie to usprawiedliwione nadrzędnym interesem dobra publicznego.

MF: 7 firm dotychczas organizujących zakłady wzajemne będzie zainteresowanych rozwojem działalności w sieci

Resort finansów przewiduje, że 7 firm dotychczas organizujących zakłady wzajemne będzie zainteresowanych rozwojem działalności w sieci. Według MF będą one mogły zacząć świadczyć swoje usługi pod koniec 2010 roku, co od 2011 r. dawałoby budżetowi ok. 60 mln zł rocznie. Jeżeli do polskich bukmacherów dołączą firmy zagraniczne, łączne dochody fiskusa z tego tytułu mogą wynieść ok. 260 mln zł rocznie.

Pod koniec listopada Sejm uchwalił, a Senat przyjął bez poprawek ustawę o grach hazardowych. Przewiduje ona m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami, ograniczenia w reklamie gier i wzrost podatków od hazardu. Nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych. Instytucje te będą mogły działać do wygaśnięcia obowiązujących już pozwoleń.