Kończą się ostatnie w tym roku konkursy na unijne dotacje dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka.

Jak wynika z opublikowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) harmonogramu konkursów w programie IG, wszystkie działania zostaną uruchomione w styczniu.

- Nie widziałam harmonogramu, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, by wszystkie działania, skierowane do przedsiębiorców, które są w naszej gestii, ruszyły w styczniu przyszłego roku. Jesteśmy do tego gotowi - mówi Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Dodaje, że w przypadku dotacji, który cieszyły się największym zainteresowaniem firm (chodzi o Działanie 4.4., czyli wsparcie dla wysoko innowacyjnych inwestycji), agencja mogłaby uruchomić konkurs już w grudniu. Resort rozwoju musi jednak wcześniej dostosować rozporządzenie o udzielaniu pomocy publicznej do nowych przepisów unijnych.

MRR przewidziało, że w przyszłym roku w Działaniu 4.4. będą dwa konkursy: w styczniu i w czerwcu.

- Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy nie zdążą przygotować swojej inwestycji na pierwszy konkurs, nie będą musieli czekać rok na kolejną szansę - mówi Ewa Fedor, doradca prezydenta Konfederacji Pracodawców Polskich ds. funduszy unijnych.

Danuta Jabłońska twierdzi, że w przyszłym roku budżet Działania 4.4. będzie podobny do tegorocznego - do wzięcia będzie ok. 1,4 mld zł.

Dwa konkursy przewiduje się także w Działaniu 4.5., czyli w przypadku dotacji dla dużych inwestycji (o wartości powyżej 160 mln zł). Pozostałe konkursy będą miały charakter otwarty. Firmy, które nie zdążą złożyć wniosków, będą miały swoją szansę dopiero w 2010 roku.

Więcej: www.mrr.gov.pl