Przyszłoroczne Forum Ekonomiczne odbędzie się w Krynicy Górskiej lub w Sopocie. W ciągu najbliższych dwóch tygodni z jednym z samorządów zostanie podpisana umowa na organizację dwudziestej edycji tej imprezy - poinformowała po piątkowym posiedzeniu Rada Programowa Forum Ekonomicznego.

Rada zakwalifikowała do finałowej tury negocjacji na organizację Forum samorządy województw małopolskiego (Krynica) i pomorskiego (Sopot) - podano w komunikacie.

W 2010 roku odbędzie się dwudziesta, jubileuszowa edycja Forum Ekonomicznego, zwanego polskim Davos. W ostatniej, dziewiętnastej edycji brało w udział 900 uczestników z 60 krajów. W 140 dyskusjach i panelach uczestniczyli wysocy rangą politycy, naukowcy i szefowie największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej, głównie energetycznych.

Organizatorem Forum jest Instytut Studiów Wschodnich.

Jednak na przyszły rok zaplanowano remont Pijalni Głównej, gdzie dotąd odbywały się najważniejsze imprezy krynickiego Forum; przebudowa potrwa co najmniej do 2012 roku. Przedstawiciele Instytutu Studiów Wschodnich uważają, że bez pijalni zorganizowanie imprezy na odpowiednim poziomie jest niemożliwe. Dlatego rozesłali zapytania dotyczące możliwości organizacji Forum m.in. do Poznania, Kołobrzegu, Sopotu i Wrocławia.

Remont Pijalni Głównej to jednak nie jedyny problem

Krynica nie chce jednak stracić organizacji tak dużej imprezy. "Będziemy walczyć, by Forum zostało w Krynicy" - mówił w środę wicemarszałek województwa małopolskiego Leszek Zegzda. Zadeklarował, że centrum kongresowe będzie "zabezpieczone przez kolejne lata". Zapewnił, że w 2010 r. w Krynicy Górskiej będzie odpowiedni obiekt, by mogło się odbyć 20. jubileuszowe Forum Ekonomiczne; mógłby to być szklany namiot rozkładany na czas imprezy.

Samorząd województwa małopolskiego przesłał organizatorom ofertę dalszej organizacji imprezy deklarując m.in., że dołoży do modernizacji krynickiej pijalni 10 mln zł. Wcześniej zostanie powołana spółka prawa handlowego z udziałem samorządu województwa i skarbu państwa.

Remont Pijalni Głównej to jednak nie jedyny problem. Górski kurort jest słabo skomunikowany z oddalonym o 140 km Krakowem. Dlatego samorząd Małopolski zaoferował uruchomienie specjalnego połączenia kolejowego z lotniska Kraków-Balice do Krynicy Zdrój.

W czasie trwania Forum do Krynicy wyjeżdżałyby dwa składy o wysokim standardzie, w których możliwe byłoby organizowanie konferencji i prezentacji multimedialnych z tłumaczeniami symultanicznymi. Niestety, podróż taka trwałaby ok. 4,5 godziny.