Tytuł "Przedsiębiorstwo Fair Play" otrzymują firmy, które postępują etycznie w biznesie, są rzetelne wobec klientów, pracowników i lokalnej społeczności. W tegorocznej XII edycji konkursu najwyższe wyróżnienia - statuetki - otrzymało 15 firm.

W piątek podczas gali w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wręczyli je laureatom: wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz i prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Mieczysław Bąk.

Otrzymały je spółki: Agencja Rozwoju Lokalnego z Sosnowca (woj. śląskie), Autoryzowana Stacja Dealerska TOYOTA Tadeusz Ukleja z Ujścia (woj. wielkopolskie), DORA METAL z Czarnkowa (woj. wielkopolskie), ELEKTROBUD GRUDZIĄDZ z Grudziądza (woj. kujawsko-pomorskie, ICT Poland z Kostrzynia nad Odrą (woj. lubuskie), METAL UNION z Częstochowy (woj. śląskie), PRZYGUCCY INTER CAR z Łodzi (woj. łódzkie), REKO LASER ze Skawiny (woj. małopolskie), VET-TRADE POLSKA z Lesznowoli (woj. mazowieckie), GREINPLAST z Krasnego (woj. podkarpackie) oraz Firma Księgarska Jacek Olesiejuk z Ożarowa Mazowieckiego (woj. mazowieckie), Miejskie Wodociągi i Kanalizacja z Koszalina (woj. zachodniopomorskie), Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe ZETO S.A. w Poznaniu, (woj. wielkopolskie), Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie (woj. wielkopolskie), TRANSAND Firma Transportowo-Budowlana Jerzy Gotowski z Nekli (woj. kujawsko-pomorskie).

Wybór "Przedsiębiorstwa Fair Play" przebiega w dwóch etapach. W pierwszym, firmy biorące udział w konkursie muszą przedstawić w ankiecie swoją działalność, odpowiadając na szereg pytań dotyczących m.in. relacji z klientami czy innymi firmami. Na podstawie tych danych, grupa audytorów sprawdza przekazane informacje. Weryfikacja jest prowadzona w oparciu m.in. o współpracę z urzędami wojewódzkimi, marszałkowskimi oraz urzędami pracy. Audytorzy sprawdzają również relacje firmy z bankami, organizacjami przedsiębiorców, Urzędem Skarbowym oraz z ZUS-em.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 682 przedsiębiorstwa. Najliczniejszą grupą stanowiły firmy z branży budowlanej i usług developerskich. Najwięcej nagrodzonych pochodzi z woj. śląskiego i wielkopolskiego.

Do konkursu w tym roku zgłosiło się 155 gmin, nagrody dostały 152

Po raz pierwszy rozdanie nagród dla przedsiębiorstw "Fair Play" połączone zostało z wręczeniem statuetek dla najlepszych gmin "Fair Play". Takie nagrody dostało w tym roku dziewięć gmin. Wyróżnienie to przyznawane jest samorządom, które stworzyły dogodne warunki dla prowadzenia biznesu zachęcając do inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy. A także wykazują się wyjątkowo dobrą współpracą z przedsiębiorcami.

Statuetki "Gmina Fair Play" otrzymały gminy: Babimost (woj. lubuskie), Iława, (woj. warmińsko-mazurskie), Kleszczów (woj. łódzkie), Kobierzyce ( woj. dolnośląskie), Morawica (woj. świętokrzyskie), Święta Katarzyna (woj.dolnośląskie) oraz miasto: Konstantynów Łódzki (woj. łódzki), Rzeszów (woj. podkarpackie), Słupsk (woj. pomorskie).

Do konkursu w tym roku zgłosiło się 155 gmin, nagrody dostały 152. W tegorocznej edycji najwięcej laureatów pochodzi z woj. podkarpackiego (ok. 12 proc.).

Organizatorem konkursu jest Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym przy Krajowej Izbie Gospodarczej.