Jak wybierać

Najpierw warto poznać swoje potrzeby. Może się na przykład okazać, że połowa połączeń z firmowych telefonów realizowana jest do jednego operatora. Wiadomo, że opłaty za połączenia wewnątrz sieci, z którą podpisaliśmy umowę, będą zawsze tańsze.

Oczywiście dobrze poznać, o ile to możliwe, aktualne uwarunkowania na rynku. Może właśnie któryś z operatorów wprowadził czasową promocję, która szczególnie pasuje naszej firmie. Bardzo często jest to atrakcyjny telefon za złotówkę, dodatkowe pakiety minut, zniżki na połączenia na numery we własnej sieci itp. W ostatnim okresie modne jest oferowanie dodatkowych pakietów minut, jeśli klient zdecyduje się na ofertę bez telefonu.

O czym warto pamiętać

Stawki za minutę połączenia w najdroższych abonamentach oscylują w okolicach 30 groszy. W tańszych planach potrafią dochodzić do 50 groszy. Przy droższych abonamentach z wliczonymi minutami (Taryfa Firma) w Erze stawki są mniej korzystne, bo zaczynają się od 36 groszy, ale operator tłumaczy, że klient ma do wyboru kilka promocji, które w efekcie obniżą cenę.

Na walkę cenową z Orange, Plusem i Erą postawił Play, u którego stawki za minutę w najdroższym abonamencie za 250 zł do wszystkich sieci schodzą do 19 groszy, a najtańszym zaczynają się od 36 groszy. Czwarty operator stosuje jeszcze jedną zachętę – za każde dwie minuty przychodzące do Play abonent otrzymuje jedną minutę ekstra na rozmowy wychodzące. Play ma za to najmniej korzystnie rozwiązaną sprawę przechodzenia niewykorzystanych minut z jednego okresu rozliczeniowego na następny.

W taryfach niekwotowych, SMS-y nie są wliczane do abonamentu i podrażają rachunek.

U każdego z operatorów w obrębie zakupionych aktywacji można stworzyć biznesgrupę czy tzw. sieć firmową. Rozmów między telefonami biznesgrupy są zwykle tańsze, a bywają bezpłatne.

Zawsze warto przyjrzeć się, na jaki okres są przyznane opusty, bo te informacje zazwyczaj operatorzy piszą mniejszymi literami.

Niestety, operatorzy zwykle są gotowi dać lepsze warunki nowym klientom niż tym, którzy korzystają z ich usług.