Jeden klient biznesowy nie jest równy innemu. Może to być zarówno osoba samodzielnie prowadząca działalność gospodarczą, jak koncern z czołówki największych polskich firm. Operatorzy dzielą klientów firmowych na małych, średnich i dużych. Pierwsi to posiadacze od jednej do kilku aktywnych kart, drudzy mają ich od kilku do 50, a duzi, ci najbardziej pożądani – oczywiście więcej. Oni mogą liczyć na dużo korzystniejsze warunki. Ale zawsze warto przynajmniej spróbować negocjować.

Konstrukcja ofert

Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era, ma dla klientów biznesowych trzy grupy ofert. Taryfa Firma przeznaczona jest głównie dla małych i średnich przedsiębiorców. Charakteryzuje się pakietami minut, które są wliczone w abonament. Klient ma do wyboru sześć planów w cenach od 25 do 250 zł netto. Druga grupa to Nowy Pakiet Biznes skierowany do dużych firm, oparty na pakietach kwotowych. Klient otrzymuje pakiet złotowy na wszystkie usługi komórkowe. Trzecia grupa to Nowy Pakiet Biznes Firma, który jest zbudowany z pakietu wartościowego do wykorzystania na usługi dla całej firmy. Dodatkowo firma otrzymuje budżet na zakup atrakcyjnych telefonów.

Również trzy grupy taryf proponuje Polkomtel, operator sieci Plus. Najmniejsze firmy najbardziej zainteresowane będą taryfami TanioRozmowne, gdzie klient otrzymuje pakiet minut wliczony w abonament. Podobnie jak w Erze do wyboru jest sześć planów od 20 do 300 zł netto. Pozostałe dwa typy taryf to rozwiązania kwotowe. W taryfach Biznesklasa klienci mogą wybrać sobie jeden z pięciu pakietów od 30 zł do 300 zł netto. Tę kwotę można przeznaczyć na dowolne usługi. Plan jest tak skonstruowany, że cena minuty połączenia nie jest zbyt atrakcyjna (0,50 zł za minutę do wszystkich sieci), ale można uzyskać spore zniżki (do 60 proc.) na połączenia do sieci Plus i na numery stacjonarne. Trzecia grup taryf Plusa również oferuje pakiet kwotowy. Tu jednak jest aż siedem planów – od 30 zł do 300 zł netto, a ceny za minutę połączenia są zróżnicowane. W dwóch najtańszych jest to 0,50 zł, w trzech następnych – 0,48 zł, a w dwóch najdroższych – 0,44 zł. Teoretycznie jest więc korzystniej niż w Biznesklasie, ale są za to mniejsze zniżki do uzyskania na połączenia na numery Plusa i stacjonarne.

Mniej komplikacji jest z rozgryzieniem systemów Orange i Play.