Rząd zgodził się dziś na podpisanie umowy z Irlandią na sprzedaż uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2), wynikającą z protokołu z Kioto - podało Centrum Informacyjne Rządu. Polska podpisze umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, który działa w imieniu Irlandii.

CIR nie podało innych szczegółów umowy, ponieważ sprawa była rozpatrywana na rządzie w trybie zastrzeżonym. Wcześniej minister środowiska prof. Maciej Nowicki podawał, że kwota transakcji wyniesie 15 mln euro. Umowa ma zostać podpisana jeszcze w grudniu.

Będzie to druga taka transakcja Polski

Będzie to druga taka transakcja Polski. Na początku listopada podpisaliśmy umowę z Hiszpanią na kwotę 25 mln euro. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje pozwalające na ochronę klimatu. Polska zawarła też umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju na ponad 500 mln zł na takie inwestycje.

Polsce udało się zredukować emisje gazów cieplarnianych w porównaniu z 1988 r. o 30 proc.

Polsce udało się zredukować emisje gazów cieplarnianych w porównaniu z rokiem 1988 (rok bazowy dla Polski zgodnie z Protokołem z Kioto) o 30 proc., podczas gdy zobowiązanie z Protokołu wynosiło 6 proc. Dlatego Polska posiada trzecią na świecie nadwyżkę jednostek emisji - ok. 500 mln, które chce sprzedać krajom, które nie wykonują swoich zobowiązań z Kioto.