We wtorek zostanie ono opublikowane we włoskich gazetach i międzynarodowej prasie finansowej.

W ogłoszeniu zachęca się potencjalnych nabywców do przedłożenia do 30 września ofert zakupu linii. Zainteresowani muszą przedstawić w ofercie szczegółowe propozycje dotyczące liczby pracowników, którzy mieliby dalej pracować w firmie.

Wystawienie Alitalii na sprzedaż przez rządowego komisarza to rezultat fiaska negocjacji z konsorcjum kilkunastu włoskich przedsiębiorców (CAI), którzy byli gotowi zainwestować w firmę i uratować ją przed bankructwem.

W czwartek grupa ta ogłosiła, że wycofuje swą ofertę z powodu braku porozumienia z częścią związków zawodowych, przede wszystkim pilotów oraz stewardess.

W komentarzach prasowych podkreśla się, że publikacja oferty sprzedaży, do czego był w zaistniałej sytuacji zmuszony komisarz linii, kłóci się z planami rządu Silvio Berlusconiego. Premier powtarza bowiem, że nie ma alternatywy dla oferty, przedłożonej przez CAI i dlatego wciąż ma nadzieję na wznowienie z tą grupą rozmów na temat powołania "nowej Alitalii".

Jeżeli nikt nie wyrazi zainteresowania nabyciem linii i ich ratowaniem, firma ta przestanie istnieć, a pracę straci 19 tysięcy zatrudnionych w niej osób.