Nasze zestawienie dotyczy rynku poznańskiego, gdzie ceny mogą nieco odbiegać od obowiązujących na innym terenie. Można jednak na tym przykładzie łatwo zaobserwować tendencję panującą na rynku. Koszty budowy domu do stanu deweloperskiego są obecnie stabilne lub bardzo powoli się zmniejszają. Zaskakiwać może znaczny spadek kosztów robocizny.

- Płace w budownictwie nadal rosną najszybciej w całej gospodarce i w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku wzrosły o prawie 15 proc. - twierdzi prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie. Według niej średnia płaca w budownictwie to obecnie 3350 złotych brutto. Dlaczego więc koszty robocizny spadają?

- W budownictwie jest zdecydowanie gorsza koniunktura i brygady budowlane decydują się na wykonanie robót za mniejsze pieniądze, a płace robotników nie muszą być wcale niższe - mówi Grzegorz Marciniak z firmy Bud-ma, która co kilka miesięcy wspólnie z GP przygotowuje kosztorys budowy domu.

Z bardzo dużej marży rezygnują więc właściciele firm wykonawczych. Grzegorz Marciniak twierdzi, że ciągle zgłaszają się do niego szefowie brygad budowlanych szukający pracy i coraz częściej decydujący się na niższe stawki. Ta sytuacja nie będzie trwała wiecznie - w końcu będzie się to też musiało odbić na płacach samych budowlańców. Inna sprawa, że oczywiście nie wszystkie osoby pracujące na budowach są legalnie zatrudnione. Oficjalne dane nie podają informacji o zarobkach osób pracujących na czarno.

Materiały budowlane tanieją

- Zmiany cen materiałów budowlanych nie są duże, ale generalnie ceny mają tendencję spadkową - mówi prof. Bolkowska.

Zdecydowanie najbardziej staniały wyroby ceramiczne, z których wykonane są mury. W ostatnim roku porotherm staniał o połowę - przed rokiem płacono nawet 12 złotych za bloczek, a dzisiaj w niektórych hurtowniach cena spadła nawet poniżej 6 zł.

- W sierpniu o ponad 7 proc. staniało drewno i materiały drewnopochodne - twierdzi Marzena Mysior-Syczuk z Grupy Polskie Składy Budowlane (PSB).

Zaczęły też w końcu tanieć te materiały stalowe, które od początku roku notowały duże wzrosty. Zaskakująco stabilne są ceny dachówki. Z drugiej strony wzrosły koszty ocieplenia budynku, choć producenci materiałów ociepleniowych raczej nie informują o znacznych podwyżkach cen.

- Przed zimą wszyscy myślą o ocieplaniu budynków i sprzedawcy to wykorzystują, podnosząc ceny styropianu - tak obecną sytuację interpretuje Grzegorz Marciniak.

Na pewno też na wzrost kosztów ocieplania budynku wpływa zapowiedź wprowadzenia świadectw energetycznych, co może jeszcze zwiększyć popyt na materiały izolacyjne. Generalnie jednak w najbliższym czasie nie powinno być drożej.

- Może się nawet zdarzyć, że ceny większości materiałów budowlanych będą jeszcze niższe - mówi prof. Bolkowska. Inni eksperci spodziewają się raczej stabilizacji cen i powolnego ich wzrostu od połowy przyszłego roku.

Działka często tańsza

Bardzo często, szczególnie w okolicach dużych miast, koszt nabycia działki przewyższa koszt budowy domu.

- Pod Warszawą w Podkowie Leśnej działki budowlane kosztują od 800 tys. do nawet 1 mln zł. Ich właściciele nie są raczej skłonni do obniżania cen - mówi Jerzy Sobański z Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Zdaniem eksperta działki atrakcyjnie położone nie tanieją. Stolica jest jednak specyficzna.

- Już w II kwartale tego roku średnie ceny działek budowlanych we wszystkich dużych miastach spadły: w Gdańsku o 22 proc., we Wrocławiu i Krakowie o 14 proc., w Poznaniu o 10 proc., a w Warszawie tylko o 4 proc. - mówi Marta Kosińska z portalu Szybko.pl.

Według niej nie należy jednak oczekiwać dalszych spadków cen ziemi. Te dane nie oznaczają niestety, że wszystkie działki staniały. Trochę inaczej sytuacja wygląda poza dużymi miastami.

- Wiele osób spodziewa się, że po wybudowaniu planowanych dróg przed Euro 2012 czas dojazdu do centrum miasta nie będzie tak duży - twierdzi Krzysztof Kieszkowski z firmy Polanowscy Doradcy ds. Nieruchomości.

Takie osoby kupują działki 30-40 kilometrów od centrum, bo jest tam zdecydowanie taniej, nawet o połowę.

- W cenach ofertowych czasem nie widać spadku cen, ale te ceny są niższe, tylko że ten spadek nie jest duży, maksymalnie o 5 proc. - mówi z kolei Marcin Jańczuk z firmy zajmującej się obrotem nieruchomościami Metrohouse. Wszystko zależy jednak od konkretnej lokalizacji. Gdy lokalizacja jest gorsza, można z reguły wynegocjować większą obniżkę. Aby taniej kupić działkę, można się zdecydować na budowę bliźniaka. Najlepiej jednak w kilka osób kupić większą działkę i podzielić ją na mniejsze. Wówczas koszt będzie najniższy, a podaż takich nieruchomości jest obecnie większa, bo coraz więcej deweloperów, nie mogąc sprzedać mieszkań, po cichu decyduje się na wyprzedaż posiadanego banku ziemi, czyli sprzedaż wcześniej kupionych gruntów.

OPINIA

LESZEK MICHNIAK

prezes WGN Nieruchomości

W tej chwili jest to bardzo dobry moment na budowanie domu. Biorąc pod uwagę obecne ceny nieruchomości, budowa domu jest najtańszym sposobem zdobycia własnego lokum. Można czekać na okazję, na niższe ceny materiałów budowlanych czy robocizny całe życie i nigdy nie wybudować domu. Nawet jeśli ceny materiałów budowlanych stanieją jeszcze o kilka procent, to nie ma to dużego znaczenia w całkowitych kosztach budowy. Obawiam się, że o ile ich ceny w przyszłym roku jeszcze nieco spadną, to zdrożeć może robocizna i koszt budowy wcale nie będzie niższy. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że sporo osób wraca obecnie z zagranicy i często są to właśnie budowlańcy. Generalnie nie ma teraz dużego problemu ze znalezieniem fachowca, czy to w małej miejscowości, czy w większej. Na pewno jest łatwiej o specjalistów i przede wszystkim łatwiej o wyższą jakość wykonania. Gdy jednak ktoś chce bardzo tanio znaleźć fachowca, to musi się natrudzić i niestety często wiąże się to z gorszą jakością wykonania.