Powodem tej sytuacji jest wycofanie przez włoskich przedsiębiorców oferty ratowania bankrutującego narodowego przewoźnika. Nie wyklucza się, że Alitalia może przestać istnieć w końcu września, o ile rozmowy z potencjalnymi inwestorami nie zostaną wznowione.

Groźba upadłości linii - podkreśla rzymska gazeta - postawiła w stan alarmu wszystkie biura turystyczne. Pracownicy tej branży powiedzieli dziennikowi, że nie przewiduje się na razie problemów z odlotem samolotami Alitalii, ale powrót za kilka - kilkanaście dni stoi pod znakiem zapytania.

Dlatego klientom biur prezentują alternatywne oferty z przelotem innymi liniami.

"Nasi klienci nie chcą ryzykować" - powiedziała przedstawicielka jednego z biur w Wiecznym Mieście. Inny pracownik przyznał, że firmy turystyczne dzwonią do klientów i sugerują zmianą przewoźnika.

Na krótszych trasach włoskie linie wypiera kolej

Wiele agencji turystycznych organizuje ponadto alternatywne rozwiązania dla podróżnych na wypadek zakończenia działalności przez Alitalię.

Na krótszych trasach włoskie linie wypiera kolej - dodaje gazeta. W ostatnich dniach o 10 procent wzrosła sprzedaż biletów kolejowych. Coraz więcej osób trasę Rzym-Mediolan pokonuje szybką koleją, rezygnując z samolotu.