Plan ratunkowy FED-u dla banków przyniósł nadspodziewane efekty - inwestorzy kupują akcje na potęgę, indeksy jak oszalałe pną się w górę. W Londynie FTSE rósł po południu o prawie 10 procent, francuski CAC ponad 9 proc., wskaźniki na innych europejskich parkietach nie schodzą poniżej 5 procent. W warszawie WIG20 skoczył o prawie 5 procent.

Rynki pozytywnie przyjęły czwartkowe oświadczenie amerykańskiego ministra skarbu Henry'ego Paulsona i szefa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke o możliwości przejęcia przez administrację USA aktywów leżących u źródeł obecnego załamania na rynkach finansowych.

W ocenie analityka Domu Maklerskiego TMS Brokers Mikołaja Kusiakowskiego, "wyraźna poprawa nastrojów oraz optymizm na rynkach jest wywołany planem ratunkowym, który został ogłoszony w czwartek przez administrację Stanów Zjednoczonych".

"W tej chwili widać, że indeksy na światowych i europejskich giełdach rosną. Jak trwała będzie ta sytuacja, zależy od szczegółów planu ratunkowego i terminu jego ewentualnego wdrożenia" - powiedział dziś Kusiakowski.

Analityk DM TMS Brokers przewiduje "krótkotrwałe odbicie na światowych giełdach".

Chwiejna czwartkowa sesja na nowojorskiej giełdzie zakończyła się spektakularnymi wzrostami

Chwiejna czwartkowa sesja na nowojorskiej giełdzie zakończyła się spektakularnymi wzrostami. Dow Jones, S&P 500 oraz Nasdaq skoczyły o około 4 proc. Takie wzrosty nie gościły na Wall Street od października 2002 r., gdy rozpoczęła się zakończona w sierpniu ubiegłego roku hossa.

Rosły również w czwartek indeksy azjatyckie - Nikkei 225 o 3,76 proc., a chiński indeks benczmarkowy CSI 300 o 9,3 proc.

W czwartek amerykańska Rezerwa Federalna oraz banki centralne ogłosiły również skoordynowaną akcję ratunkową dla rynku krótkoterminowych pożyczek międzybankowych, który wskutek załamania na rynkach finansowych utracił płynność.

"Światowe giełdy są w fazie dużych wahnięć"

Ekspert Centrum im. Adama Smitha Ireneusz Jabłoński przyznał, że światowe giełdy są "w fazie dużych wahnięć".

"Informacje polityczne wpływają na sytuację światowych giełd. Dopóki nie nastąpi wyciszenie szumu medialno-politycznego, to raczej należy się liczyć z dalszymi wahnięciami w obie strony, z tendencją na minus" - powiedział dziś Jabłoński.

"Na te wahnięcia mają wpływ nastroje i emocje inwestorów będące pochodną decyzji politycznych i komentarzy analityków. Nie są natomiast brane pod uwagę elementy natury ekonomicznej oraz realna ocena sytuacji głównych gospodarek światowych" - dodał analityk Centrum im. Adama Smitha.

"Rozchwianie na giełdach to wynik histerii i przesadnych reakcji"

Zdaniem eksperta Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, dr Bohdana Wyżnikiewicza, "rozchwianie na giełdach to wynik histerii i przesadnych reakcji".

"Rynki są "w szoku", najlepiej to widać na mniej dojrzałych rynkach - na przykład w Rosji. Te reakcje są przesadne. Najpierw mieliśmy dramatyczne wyprzedaże akcji, teraz mamy "szalałe" zakupy" - powiedział dziś Wyżnikiewicz.

W piątek sesje na dwóch największych giełdach w Rosji - RTS i MICEX rozpoczęły się od silnego wzrostu cen akcji. Dwukrotnie wstrzymywano obrót akcjami. Oba rosyjskie parkiety były przez dwa poprzednie dni nieczynne na skutek gwałtownych spadków.

Rząd i Centralny Bank Rosji (CBR) przeznaczyły w ostatnich dniach 3 bln rubli (117,6 mld USD) na ustabilizowanie sytuacji na rynkach finansowych.

Główną przyczyną krachu na rosyjskich giełdach są problemy z płynnością w sektorze bankowym. Duży wpływ ma również spadek cen ropy naftowej na rynkach światowych, który odbija się na notowaniach akcji koncernów paliwowych. Jest to najpoważniejszy od krachu w 1998 roku kryzys na rosyjskich rynkach finansowych. Od tego czasu giełdy w Rosji nigdy nie były zamykane.

"Niezwykle trudno jest przewidzieć najbliższe dni na giełdach"

Według Wyżnikiewicza, "niezwykle trudno jest przewidzieć najbliższe dni na giełdach".

"Na pewno będzie niestabilnie. Nie przewiduję, aby na giełdach ukształtował się jeden trend. Wystarczy jakaś negatywna informacja o kłopotach kolejnej instytucji finansowej i wtedy kierunek może się odwrócić. Z kolei na wieść o pozytywnych informacjach - na przykład o tym, że bank centralny czy rządy chcą ratować sytuację - może być jeszcze większa euforia inwestorów" - podkreślił Wyżnikiewicz.

Po informacjach z USA, na otwarciu europejskich giełd w piątek indeksy wzrosły: DAX rozpoczął notowania od wzrostu o 2,11 proc., CAC o 5,41 proc., a FTSE o 0,80 proc. WIG 20 rośnie w piątek po południu (o 15.20) już o 5,25 proc. (na zamknięciu w czwartek wzrost wyniósł 1,1 proc.). W środę indeks ten odnotował spadek o 0,03 proc., po znaczącym spadku dzień wcześniej o 3,58 proc.