Konto dla dziecka jest najczęściej darmowe, nie może być na nim debetu, a kartę płatniczą pociecha otrzyma najwcześniej, gdy skończy 13 lat.
W tej chwili rachunki bankowe dla dzieci są w ofercie 13 instytucji finansowych w Polsce. Najczęściej są one bezpłatne. Ale istnieją trzy wyjątki: w Kredyt Banku rachunek kosztuje 1 zł miesięcznie, w Millennium i w PKO BP – 2 zł (w tym ostatnim bez dostępu do bankowości internetowej może być taniej – 1,5 zł).
– Konta dla dzieci są w Polsce coraz popularniejsze i coraz więcej osób zakłada je swoim pociechom. Jest to praktyczne, ale też modne – mówi Karol Wilczko z Comperii.
Konto dla młodego człowieka jest najczęściej dodatkiem do rachunku rodzica, choć istnieje możliwość podpisania umowy z bankiem, z którym do tej pory osoba dorosła nie miała żadnego kontaktu.
Według ekspertów konto dla dziecka to najprostszy sposób przekazywania mu kieszonkowego i uczenia odpowiedzialności za finanse.
– Założenie dziecku konta umożliwia większą kontrolę nad jego wydatkami – mówi Karol Wilczko.
Ta funkcja kontrolna dotyczy jednak przede wszystkim osób korzystających z bankowości internetowej. Mając w domu dostęp do sieci, można w zasadzie w każdej chwili wejść na rachunek dziecka i sprawdzić, jakich transakcji dokonało. Jeśli mamy z tym problem, to jesteśmy skazani na wizyty w banku i korzystanie z bankowych wyciągów.
Pewne jest, że nasza pociecha nie wyda więcej pieniędzy, niż przelejemy na jej konto.
– Na rachunku dziecka nie może być żadnego zadłużenia. Bank wypłaci tylko tyle, ile na rachunek wpłynie. Konto ma służyć do wykonywania prostych operacji bankowych, czyli płacenia kartą bankomatową, przelewem czy wyciągania pieniędzy z bankomatu – mówi Karol Wilczko.
Opłaty za tego typu usługi kosztują najczęściej tyle samo co przy zwykłych kontach. W Deutsche Banku, BNP Paribas i Millennium rachunek bankowy można w zasadzie założyć już niemowlakowi.
W pozostałych jest to możliwe dopiero po przekroczeni przez dziecko 13 roku życia. Przed 13 rokiem nie można też otrzymać karty płatniczej nawet w bankach, które umożliwiają wcześniejsze założenie konta.
Nie ma jednolitych zasad dotyczących tego, jak długo z takiego konta można korzystać. Zwykle granicznym wiekiem jest 18 lat, ale w BZ WBK konto dziecięce może mieć nawet osoba 30-letnia.