Program budowy linii kolejowej szybkich prędkości jest obecnie w konsultacjach społecznych - poinformował w czwartek wicepremier infrastruktury Juliusz Engelhardt, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów PSL.

Chodzi o budowę linii kolejowej, po której pociągi mogłyby się poruszać z szybkością do 360 km na godzinę. Pierwsza linia powstanie na trasie Warszawa - Łódź z odgałęzieniami w okolicach Koluszek na Wrocław i Poznań.

Wicepremier wyjaśnił, że międzyresortowy zespół powołany przez premiera w lutym tego roku zakończył prace nad opracowaniem programu budowy takiej linii kolejowej. Przygotowany został również program oddziaływania na środowisko takiej linii. Oba te projekty w maju przeszły uzgodnienia międzyresortowe.

Engelhardt powiedział, że prawdopodobnie w czwartym kwartale tego roku projekty te zostaną przedstawione Radzie Ministrów.

Według wiceministra, budowa linii rozpocznie się w 2014 roku, zaś w latach 2008-2013 prowadzone będą jedynie prace przygotowawcze. Oddanie odcinków do eksploatacji planowane jest na lata 2018-2020.