Producenci telefonów i operatorzy przyzwyczaili klientów, że w IV kwartale pojawia się wiele komórkowych nowości. W tym roku wielkiego wysypu jednak nie będzie. Duży wybór będą mieli przede wszystkim ci, którzy zdecydują się na zakup drogich aparatów.
Jak twierdzą przedstawiciele producentów komórek, powołując się na dane GfK Polonia, po trzech kwartałach tego roku sprzedaż telefonów komórkowych w Polsce spadła o ok. 10 proc. w porównaniu z 2008 rokiem. Grzegorz Kania, dyrektor w polskim oddziale LG, szacuje, że w 2009 roku sprzedaż obniży się o 12–15 proc., z ok. 9,5 mln sztuk. Według Tomasz Leśniaka, szefa HTC na Europę Wschodnią, kilkanaście procent sprzedanych w tym roku w Polsce komórek stanowić będą smartphone’y, czyli telefony z systemem operacyjnym.

Premiery kwartału

LG w IV kwartale na polski rynek wprowadzi cztery modele telefonów, w tym drogi, elegancki i typowo kobiecy BL40 Chocolate z dotykowym ekranem i aparatem fotograficznym o matrycy 5 megapikseli. Sony Ericsson na ten kwartał zapowiada sześć premier. W ostatnich dniach w ofertach operatorów pojawiły się modele Naite i Yari. Oba zaliczane są do telefonów z tzw. średniej półki. SE chce też rozpocząć sprzedaż najbardziej zaawansowane technologicznie, a przez to najdroższe modele – Xperia X2 (z wykorzystaniem systemu Windows Mobile 6,5, ma klawiaturę QWERTY i aparat fotograficzny 8 MPx) oraz Saito z systemem operacyjnym Symbian, aparatem fotograficznym 12 MPx i dotykowym ekranem.
Nokia, największy gracz na światowym rynku komórkowym na IV kwartał zapowiada w Polsce premierę trzech smartfone’ów: N97 mini, N72 oraz N900. N97 mini to tańsza i nieco uboższa wersja N97 (mniejszy wyświetlacz, mniejsza pamięć), który od kilku dni jest już w sprzedaży w ofercie sieci Orange.

Średnia półka

HTC, potentat w produkcji telefonów z systemami operacyjnymi Windows Mobile i Android, ujawnił, że wprowadzi do sprzedaży HTC HD2.
Nowe modele smartphone wprowadza Samsung. W Orange pojawiła się Omnia II, w Plusie Omnia Lite. Obie z WM 6,5 i dotykowym ekranem. W sklepach Play jest Samsung Pixon z aparatem 12 MPx.
Sieci komórkowe nastawiają się przede wszystkim na telefony ze średniej półki. Unikając wysokich dotacji ograniczają zakupy najdroższych telefonów. Smartphone’y dostępne są dla chętnych w sklepach.
– Jest grupa osób, które kupują drogie telefony, by się wyróżnić, by nie mieć takiego terminala jak wszyscy dokoła – mów DGP Tomasz Leśniak.