Polska awansowała o jedno miejsce w rankingu najszybciej rozwijających się gospodarek świata, przygotowanym przez Instytut Globalizacji. "Jesteśmy bogatym krajem, a w przyszłości będziemy jednym z europejskich liderów" - mówi dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji. Podobno dobrze radzimy sobie z handlem i przyciąganiem inwestorów.

Instytut Globalizacji ogłosił wyniki II edycji rankingu najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Zestawienie bazuje na podstawowych wskaźnikach ekonomicznych takich jak zmiany PKB, bezrobocie, inflacja czy deficyt budżetowy, a nie na kryteriach uznaniowych.

W rankingu Polska awansowała o jedno miejsce, zajmując 28. pozycję wśród 50. sklasyfikowanych państw z całego świata. Podobnie jak przed rokiem, wygrały państwa azjatyckie. Singapur awansował o 4 pozycje, a zeszłoroczny lider (Hongkong) zajął drugie miejsce. Na dalszych miejscach uplasowały się państwa Europejskie - Szwajcaria, Niemcy, Holandia.Ranking Instytutu Globalizacji - pierwsze 30 państw (ranking zawiera 50 pozycji)fot. Instytut Globalizacji - Ranking Instytutu Globalizacji - pierwsze 30 państw (ranking zawiera 50 pozycji)– Analizowaliśmy dane z 2008 r., a więc z początku kryzysu finansowego – tłumaczy dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji.

– Wysoka pozycja Polski nie powinna dziwić. Jesteśmy bogatym krajem, a w przyszłości będziemy jednym z europejskich liderów – dodaje.Polska jest 12 krajem na świecie, jeśli chodzi o wzrost PKB. W przyszłym rankingu, uwzględniającym dane z bieżącego roku, możemy być w ścisłej czołówce. Zdaniem Instytutu nie dajemy się inflacji, a naszą mocną stroną wciąż pozostaje handel. W przyciąganiu inwestycji zagranicznych radzimy sobie lepiej niż konkurenci.

Niepokojące jest natomiast to, że coraz częściej się zadłużamy. Problemem jest też odkładanie reformy wydatków publicznych i wysokie podatki - oceniają eksperci Instytutu Globalizacji.

Więcej w Dzienniku Internautów