W sejmowej komisja ochrony środowiska obyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. nr 180, poz. 1495 z późn. zm.). Ministerstwo Środowiska  proponuje by również skupy złomu i serwisy naprawcze sprzętu RTV i AGD zbierały stare i wysłużone urządzenia elektryczne.  Polska, zgodnie z rygorami unijnymi,  musi  zbierać rocznie 4 kg zużytego sprzętu w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

- Gdyby przyjąć założenie, że szacunki ze skupów złomu są zbliżone do prawdy, to nie powinniśmy mieć większych problemów ze spełnieniem tego wymogu – mówi Grzegorz Skrzypczak, prezes organizacji odzysku Elektroeko. – Warunek jest jeden,  skupy złomu muszą  przestać przyjmować wycofywany sprzęt  bez jakiejkolwiek rejestracji.  Projekt ustawy przewiduje też kary za demontowanie sprzętu poza specjalistycznymi zakładami przetwarzania.

Za demontaż starej lodówki czy telewizora będzie groziło od 2 tys. do 100 tys. zł.

Sprzedawca będzie teraz  musiał uwidocznić w cenie koszt późniejszego recyklingu sprzętu RTV i AGD, aby klient wiedział, za co dokładnie płaci i co się składa na ostateczną cenę produktu.

Projekt został skierowany do dalszych prac w podkomisji.