Zgodnie z tradycją w Dzień Wszystkich Świętych całymi rodzinami odwiedzamy groby bliskich. Bardzo często, aby zapalić symboliczną świeczkę przemierzamy wiele kilometrów. Jednak nie zawsze udaje nam się dotrzeć do celu. Często zdarzają się problemy z uruchomieniem samochodu, bądź też awarie w trasie. Problemy techniczne związane są często z pogorszeniem warunków atmosferycznych. W naszym klimacie listopad bywa pochmurny, deszczowy i mglisty. Do tego bardzo często występują przymrozki. W takich warunkach często pojawiają się problemy z akumulatorem i zamarza woda w paliwie. Zdarzają się również przebicia i przerwy w obwodach instalacji elektrycznej. Podczas podróży utrudniona jest często widoczność. Warto więc, odpowiednio przygotować samochód do podróży, aby uniknąć niemiłych niespodzianek technicznych i zagrożeń podczas jazdy.

Zimowe opony

Zanim wyruszymy w drogę sprawdźmy, czy wszystko w samochodzie funkcjonuje prawidłowo i jest dostosowane do warunków pogodowych. Podczas przeglądu powinniśmy zastanowić się nad wymianą opon z letnich na zimowe. Jak pokazuje praktyka, wiele osób uważa, że wymiana powinna nastąpić dopiero gdy spadnie śnieg. Nic bardziej mylnego. Opony powinny być dostosowane do temperatury panującej na zewnątrz. Jeżeli spadnie ona do około 7 stopni Celsjusza, to jest już to sygnał do zmiany ogumienia na zimowe. Dlaczego? Mieszanka, z której wykonane są opony letnie i zimowe charakteryzuje się innymi właściwościami. Modele letnie zrobione są z twardej gumy, która przy wysokich temperaturach nie ściera się tak szybko. Ten sam bieżnik w temperaturach niskich staje się jednak już zbyt twardy i traci przyczepność. W niesprzyjających warunkach pogodowych oraz na mokrej nawierzchni samochód może wpaść w poślizg. W oponach zimowych stosuje się mieszankę gumową, która jest bardziej miękka i lepiej trzyma się drogi podczas niskich temperatur.

Gdy cała rodzina w aucie

Równie istotny, jak wymiana opon, jest właściwy poziom ciśnienia w kołach. Podczas codziennego użytkowania samochodu stopniowo go ubywa, co jest szczególnie odczuwalne przy niskich temperaturach jakie mamy w listopadzie. Pamiętajmy również, że ciśnienie powinno być dostosowane do obciążenia pojazdu. W Dzień Wszystkich Świętych podróżujemy całymi rodzinami. Samochód z kilkoma pasażerami i bagażnikiem wypełnionym po brzegi zniczami i kwiatami reaguje inaczej na polecenia kierowcy niż puste auto. Dlatego przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić ciśnienie powietrza w kołach, aby zachować jak największe panowanie nad samochodem. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie może spowodować zagrożenie na drodze, gdyż bieżnik opony nie będzie pracował wtedy prawidłowo. Zwiększone obciążenie pojazdu wymaga także odpowiedniej regulacji świateł. Należy ustawić je tak, aby nie raziły kierowców jadących z naprzeciwka.