Poręczenie jest zobowiązaniem BGK podjętym na zlecenie m.in. przedsiębiorcy, czyli dłużnika, że wykona świadczenie pieniężne na rzecz innego podmiotu, czyli wierzyciela, którym zazwyczaj jest bank udzielający kredytu, jeżeli dłużnik nie wykona tego świadczenia. Natomiast gwarancja jest jednostronnym zobowiązaniem BGK podjętym na zlecenie klientów instytucjonalnych – w tym przedsiębiorców, że bank ten wykona świadczenie pieniężne na rzecz beneficjenta, bezpośrednio lub za pośrednictwem innego
banku.
BGK udziela gwarancji: dobrego wykonania umowy, zapłaty należności za zakupione
towary lub usługi, zwrotu zaliczki, wypłaty zaliczki, przetargowej, spłaty kredytu lub zapłaty rat leasingowych, zapłaty akredytywy, zapłaty za towary sprzedane ze składu konsygnacyjnego, konosamentowej, celnej oraz innych dozwolonych prawem.
BGK udziela nie tylko poręczeń zabezpieczających spłatę kredytu, ale także tzw. poręczeń wadialnych (przetargowych). Okres objęty poręczeniem odpowiada okresowi, na jaki został udzielony kredyt stanowiący przedmiot poręczenia (nie dłuższy jednak niż 60 miesięcy). W przypadku poręczeń wadialnych BGK udziela poręczeń terminowych.
Jeśli chodzi o gwarancję, to co do zasady bank udziela jej na okres do 60 miesięcy, ale w uzasadnionych przypadkach dopuszcza udzielenie gwarancji na okres dłuższy. W przypadku gwarancji o terminie ważności do 12 miesięcy, mających jednorodny charakter lub związanych z jednym przedsięwzięciem, dopuszczalne jest udzielanie gwarancji w ramach linii.
Przedsiębiorca ubiegający się o poręcznie z lokalnego funduszu musi złożyć wniosek o udzielenie poręczenia. Załącznikiem do wniosku jest dokumentacja kredytowa lub pożyczkowa przekazywana do funduszu przez bank lub inną instytucję finansową
Warunkiem udzielenia gwarancji lub poręczenia jest posiadanie przez przedsiębiorcę zdolności kredytowej oraz ustanowienie prawnego zabezpieczenia spłaty wierzytelności.
Podstawowym zabezpieczeniem poręczenia lub gwarancji spłaty kredytu jest weksel własny in blanco z klauzulą „bez protestu”. Dodatkowo
przedsiębiorca składa oświadczenie o poddaniu się egzekucji, w którym wyraża zgodę na wystawienie przez BGK bankowego tytułu egzekucyjnego, oraz oświadczenie o zgodzie na zmianę treści wpisu hipoteki w księdze wieczystej (jeśli stanowi ona zabezpieczenie kredytu, ustanowione na rzecz banku kredytującego) i oświadczenie o zgodzie na zmianę treści wpisu zastawu rejestrowego w rejestrze zastawów (jeśli stanowi on zabezpieczenie kredytu ustanowione na rzecz banku kredytującego).
Poręczenie z lokalnego funduszu
O poręczenie udzielane przez lokalny fundusz poręczeniowy może ubiegać się mikro, mały lub średni przedsiębiorca (patrz definicje str. 23) który posiada siedzibę lub prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie działania fundszu oraz stara się o kredyt na finansowanie działalności w instytucji finansowej, głównie w banku, współpracującej z funduszem.
Przedsiębiorca starający się o poręczenie musi posiadać zdolność kredytową, potwierdzoną rekomendacją wystawioną przez współpracującą instytucję finansującą. Procedura ubiegania się o poręcznie w lokalnym funduszu poręczeniowym zazwyczaj wygląda następująco. Przedsiębiorca składa wniosek o udzielenie poręczenia w banku lub innej instytucji finansowej współpracującej z funduszem, wyrażając jednoczenie zgodę na przekazywanie funduszowi przez instytucję finansową dokumentacji kredytowej. Bank lub inna instytucja finansowa, po stwierdzeniu zdolności kredytowej przedsiębiorcy, przekazuje do funduszu dokumentację kredytową i rekomendację. Fundusz w terminie do 10–14 dni od otrzymania kompletnej dokumentacji podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odmowie udzielenia poręczenia. Jeśli decyzja jest pozytywna, fundusz podpisuje z przedsiębiorcą umowę o udzieleniu poręczenia i pobiera opłatę, a zaraz potem składa bankowi lub innej instytucji finansowej poręczenie za zobowiązania przedsiębiorcy wynikające z udzielonego kredytu. Kredyty są udzielane przedsiębiorcom na prowadzenie działalności gospodarczej, z przeznaczeniem zarówno na cele inwestycyjne, jak i obrotowe, udzielane na działalność produkcyjną, usługową, handlową, bez względu na rodzaj branży, z wyjątkiem: rolnictwa, sektora zbrojeniowego, monopolowego, tytoniowego, działalności określanej jako uciążliwa dla środowiska.
Poręczenie udzielane jest zazwyczaj maksymalnie na okres 8 lat, a maksymalna jego wielkość wynosi nie więcej niż 70 proc. wartości kapitału kredytu. Za udzielenie poręczenia fundusz pobiera opłatę, której wysokość uzależniona jest od kwoty oraz okresu, na jaki zostało udzielone poręczenie.
Z tytułu udzielenia poręczenia lub gwarancji spłaty kredytu BGK pobiera opłatę prowizyjną. Jest ona wpłacana z góry za okresy roczne, naliczona od kwoty poręczenia/gwarancji spłaty kredytu aktualnej na początek roku poręczenia/gwarancji, za który należna jest opłata, z wyjątkiem kredytu odnawialnego (patrz definicje str. 23), dla którego opłata prowizyjna naliczana jest od kwoty poręczenia/gwarancji limitu kredytu. Podstawowa stawka opłaty prowizyjnej wynosi 2 proc. dla poręczenia i 2,5 proc. dla gwarancji rocznie. Ma ona zastosowanie do wyliczenia opłaty prowizyjnej w przypadku gdy marża banku udzielającego kredytu przedsiębiorcy wynosi nie więcej niż 5 proc. Jeśli marża banku przekracza 5 proc. – wówczas opłata prowizyjna wynosi 3 proc. dla poręczenia i 3,5 proc. dla gwarancji.
Banki, w których można składać wniosek o poręczenie lub gwarancję BGK
3. Bank Gospodarki Żywnościowej SA,
5. Bank Ochrony Środowiska SA,
9. Bank Polskiej Spółdzielczości SA,
10. Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu-Zdroju,
11. Bank Spółdzielczy Ziemi Łowickiej,
15. Fortis Bank Polska SA (w tym dawny Dominet Bank SA),
16. Gospodarczy Bank Wielkopolski SA,
19. Krakowski Bank Spółdzielczy,
20. Mazowiecki Bank Regionalny SA,
21. Raiffeisen Bank Polska SA,
22. West LB Bank Polska SA.
Na taki maksymalnie okres jest udzielane przedsiębiorcy poręczenie z BGK
Fundusze Poręczeń Kredytowych
Dolnośląski Fundusz Gospodarczy Sp. z o.o.
Bielski Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
tel./fax: (0 33) 496 02 02
Bydgoski Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
tel./fax (0 52) 323 11 35
e-mail: biuro@bfpk.bydgoszcz.pl
Elbląski Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
tel./fax (0 55) 236 14 02
e-mail: fundusz.elblag@vp.pl
Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
tel./fax (0 32) 476 40 19
Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
tel./fax (0 75) 642 02 22
e-mail: rfpkjelenia@karr.pl
Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego SA
tel. (0 61) 858-10-60 (61)
e-mail: fundusz@fripww.pl
Kujawsko-Pomorski Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
tel. 0-56 62 280 61 w. 20, 22, 30 i 35
www.fpk.kujawsko-pomorskie.pl
e-mail: fpk@kujawsko- -pomorskie.pl
Lubuski Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
tel./fax (0 68) 328 13 52
Małopolski Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
tel./fax (0 18) 444 47 96
e-mail: biuro@poreczenia.pl
Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
e-mail: biuro@mfpk.com.pl
Opolski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
e-mail: biuro@orfpk.opole.pl
Podkarpacki Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
tel./fax (0-17) 862 11 66
e-mail: sekretariat@pfpk.com
Pomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
tel. (0 58) 320 34 05, 320 34 06
e-mail: prfpk@prfpk.com.pl
Powiatowy Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
Poznański Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
tel. (0 61) 855 64 80 (81,82)
Samorządowy Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
tel./fax (0 65) 572 36 33
e-mail: fundusz@gostyn.pl
Śląski Regionalny Fundusz Poręczeniowy Sp. z o.o.
Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
ul. Wały gen. Sikorskiego 12
tel./fax (0 56) 611 86 97
e-mail: fundusz@tfpk.torun.pl
Zachodniopomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o.
Warmińsko-Mazurski Fundusz Poręczenia Kredytowe Sp. z o.o.
tel./fax (0 23) 697 50 52
www.poreczenia-kredytowe.info
e-mail: fundusz@poreczenia-kredytowe.info
Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego