Dotację można przeznaczyć w zasadzie na rozpoczęcie dowolnego rodzaju działalności gospodarczej. Istnieją jednak pewne wyłączenia. Nie można otrzymać wsparcia na działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury oraz na działalność rolniczą związaną z przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów rolnych.
PIENIĄDZE
Zgodnie z art. 30 ust. 2 rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego z 6 maja 2008 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pomoc nie może być udzielana także:
● na działalność związaną z wywozem, jeżeli jest bezpośrednio związana z ilością wywożonych produktów, utworzeniem i funkcjonowaniem sieci dystrybucji lub innymi wydatkami bieżącymi związanymi z działalnością wywozową, przy czym pomoc obejmująca pokrycie kosztów uczestnictwa w targach i wystawach, badaniach lub usług doradczych z zakresu wprowadzenia nowego lub istniejącego produktu na nowy rynek nie stanowi pomocy publicznej na działalność związaną z wywozem;
● podmiotom prowadzącym działalność w sektorze górnictwa węgla;
● podmiotom w trudnej sytuacji ekonomicznej;
● podmiotom, na których ciąży obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej, uznającej pomoc za niezgodną z prawem oraz ze wspólnym rynkiem;
● podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie drogowego transportu towarów na nabycie pojazdów przeznaczonych do takiego transportu;
● na projekt, którego realizacja została rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie projektu.
Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej może być przeznaczona na sfinansowanie pierwszych wydatków umożliwiających funkcjonowanie nowo powstałego przedsiębiorstwa. Należy wydatkować ją w okresie trzech miesięcy od podpisania umowy z operatorem. W uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać jednak przedłużony.

Przede wszystkim inwestycje

Dotacja jest przeznaczona głównie na pokrycie wydatków inwestycyjnych (w tym m.in. na środki transportu, składniki majątku trwałego, koszty prac remontowych i budowlanych, które mają charakter dostosowania budynków, pomieszczeń lub miejsca pracy do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej) i na środki obrotowe, w szczególności zakup surowców i materiałów (maksymalnie 40 proc. dotacji). Muszą to być wydatki niezbędne do prowadzenia wybranej działalności gospodarczej. Z tego względu operatorzy odrzucają zwykle biznesplany, w których wydatkami inwestycyjnymi są np. samochód lub laptop. Dotacji nie można przeznaczyć na zatrudnienie pracownika ani na budowę nowych budynków lub remont już istniejących.
Dotacja może pokryć 100 proc. kosztów uruchomienia działalności gospodarczej. Co do zasady w ramach Działania 6.2 nie jest wymagany wkład własny. Jednak w zależności od rodzaju działalności jej rozpoczęcie oraz prowadzenie może wiązać się z koniecznością zaangażowania środków własnych uczestnika. Niektóre biznesplany powinny uwzględniać wkład własny, gdyż może okazać się, że sama dotacja nie zapewni przedsiębiorcy wystarczających szans przetrwania na rynku.
Wniesienie wkładu własnego przez uczestnika projektu może być także niezbędne w związku z trybem wypłaty dofinansowania. Dotacja jest bowiem wypłacana w dwóch transzach. Pierwsza wpływa na konto przedsiębiorcy w formie zaliczki w wysokości 80 proc. całego przyznanego wsparcia finansowego. Pozostała część wypłacana jest jako refundacja wydatków poniesionych na uruchomienie działalności gospodarczej. Zaangażowane środki własne zostaną zwrócone po ostatecznym rozliczeniu wszystkich poniesionych wydatków.
Zaniechanie poboru podatku
Do kwietnia 2009 r. dotacja finansowa oraz wsparcie pomostowe (poza doradztwem) stanowiły dla uczestnika przychód i były opodatkowane. Minister finansów wydał jednak 10 kwietnia 2009 r. rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych od niektórych dochodów (przychodów), opublikowane w Dz.U. z 21 kwietnia 2009 r. nr 62, poz. 509. Zgodnie z jego treścią, z dniem opublikowania zaniechano poboru podatku dochodowego od przyznanych dotacji oraz wsparcia pomostowego wypłacanego przez sześć lub 12 miesięcy uczestnikom projektu w ramach Działania 6.2 PO KL.



Pomostowe wsparcie

Osoby, którym zostanie przyznana dotacja, mogą dodatkowo ubiegać się o bezzwrotne finansowe wsparcie pomostowe. Jest ono wypłacane comiesięcznie przez pół roku od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej w wysokości nieprzekraczającej równowartości minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1276 zł). Zwykle są to kwoty od 700 do 1100 zł brutto. W uzasadnionych sytuacjach (np. w przypadku sezonowej działalności gospodarczej, która nie przynosi zysku od razu) istnieje możliwość przedłużenia wypłaty wsparcia pomostowego do 12 miesięcy. Wsparcie pomostowe może być przeznaczone na sfinansowanie następujących wydatków:
● danin publicznych, z wyjątkiem kar i grzywien,
● kosztów opłat telekomunikacyjnych (telefon, internet itp.) i usług pocztowych,
● kosztów za media (woda, gaz, elektryczność itp.),
● kosztów dzierżawy, czynszu, najmu lokali,
● kosztów najmu, dzierżawy maszyn i urządzeń,
● kosztów ubezpieczeń majątkowych i osobistych,
● kosztów zlecania usług związanych bezpośrednio z wykonywaną działalnością gospodarczą (np. zlecanie obsługi księgowej, prawnej, działań informacyjno-promocyjnych, prowadzenia strony internetowej itp.).
Osoby, którym została przyznana dotacja, mają prawo już po rozpoczęciu własnej działalności do skorzystania z przysługującego im indywidualnego doradztwa. W zależności od operatora jest to zwykle od 5 do 10 godzin pracy z konsultantem z wybranej przez przedsiębiorcę dziedziny: z prawnikiem, specjalistą ds. marketingu, doradcą podatkowym itd.
Jak szukać kontaktu z operatorem:
woj. dolnośląskie: www.pokl.dwup.pl
woj. kujawsko-pomorskie: www.wup.torun.pl
woj. lubelskie: www.wup.lublin.pl
woj. lubuskie: www.wup.zgora.pl
woj. łódzkie: http://efs.wup.lodz.pl
woj. małopolskie: www.pokl.wup-krakow.pl
woj. mazowieckie: http://pokl.mazowia.eu
woj. opolskie: www.pokl.opolskie.pl
woj. podkarpackie: http://pokl.wup-rzeszow.pl
woj. podlaskie: www.pokl.wrotapodlasia.pl
woj. pomorskie: www.woj-pomorskie.pl
woj. śląskie: http://efs.wup-katowice.pl
woj. świętokrzyskie: www.wup.kielce.pl
woj. warmińsko-mazurskie: www.up.gov.pl
woj. wielkopolskie: http://efs.wup.poznan.pl
woj. zachodniopomorskie: www.wup.pl
Podstawa prawna
● Ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 59, poz. 404 ze zm.).
● Ustawa z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 84, poz. 712).
● Rozporządzenie ministra rozwoju regionalnego z 6 maja 2008 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Dz.U. nr 90, poz. 557 ze zm.).



EKSPERT RADZI
Adam Hirny
Departament rozwoju oferty dla mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorstw Fortis Bank Polska SA Grupa BNP Paribas
W momencie rozpoczynania działalności gospodarczej trzeba pamiętać, że wraz z rozwojem firmy będzie rosło jej zapotrzebowanie na finansowanie o charakterze obrotowym oraz inwestycyjnym.
Na tym etapie rozpoczyna się poważna współpraca z bankiem w zakresie finansowania firmy. Co należy zrobić, aby przebiegała ona pomyślnie? Odpowiedź brzmi: należy zadbać o dobrą relację z bankiem już w momencie otwierania rachunku firmowego.
Jednym z podstawowych wskaźników mających znaczenie dla banków przy analizie wniosku kredytowego jest wysokość obrotów dokonywanych na rachunku firmowym. Dlatego ważne jest, aby wszelki obrót, jakiego firma dokonuje w ramach prowadzonej działalności, miał odzwierciedlenie w historii prowadzonego rachunku. Od tego zależy m.in. maksymalna kwota kredytu, jaki firma może otrzymać. Jeśli kredyt został już udzielony, warto pamiętać o terminowym regulowaniu spłat oraz dotrzymywaniu dodatkowych postanowień umowy. To procentuje przy rozpatrywaniu wniosku o kolejny kredyt. Istotna jest także terminowość regulowania wszelkich innych zobowiązań. W przeciwnym razie firma naraża się na ryzyko umieszczenia jej w bazach niesolidnych podmiotów gospodarczych, co z reguły ogranicza możliwości dalszego finansowania.
Banki zazwyczaj uzależniają rodzaj finansowania od długości okresu funkcjonowania przedsiębiorstwa. Na początku firma może otrzymać kredyt w formie karty kredytowej, następnie finansowanie o charakterze obrotowym, a w dalszym etapie kredyty o charakterze inwestycyjnym. Dlatego, planując wydatki o charakterze inwestycyjnym we wczesnej fazie rozwoju firmy, można rozważyć skorzystanie z łatwiej dostępnego leasingu.