Po odbyciu cyklu szkoleń i przygotowaniu indywidualnego biznesplanu uczestnik szkolenia składa w terminie wskazanym przez operatora wniosek o przyznanie mu dofinansowania wraz z biznesplanem na okres dwóch lat prowadzenia działalności i załącznikami wymaganymi przez instytucję szkolącą.
PIENIĄDZE
Każdy z operatorów musi opracować regulamin oceny wniosków o przyznanie dotacji. Kryteria, które zdecydują o jej przyznaniu, mogą różnić się w przypadku poszczególnych firm szkoleniowych. Decydująca jest jakość przygotowanego przez uczestnika szkoleń biznesplanu. Oceny biznesplanów dokonuje komisja, w której skład wchodzą niezależni, zewnętrzni eksperci. Zasiada w niej także zwykle przedstawiciel urzędu marszałkowskiego bądź wojewódzkiego urzędu pracy. Na podstawie przyznanej przez komisję punktacji tworzona jest lista rankingowa. Dotacje są przyznawane osobom, których wnioski zostały ocenione najwyżej. Firma szkoleniowa podpisuje z nimi umowę o dofinansowanie. Pozostali uczestnicy szkoleń, którzy nie zmieścili się w limicie dotacji przyznanych danemu operatorowi, znajdują się na liście rezerwowej.

Rejestracja firmy

Uczestnik, składając wniosek o dofinansowanie, może mieć już zarejestrowaną działalność gospodarczą, ale nie jest to wymóg konieczny. Zarejestrowanie działalności gospodarczej jest natomiast warunkiem wypłaty dotacji. Może więc nastąpić dopiero po ogłoszeniu przez operatora wykazu ostatecznych beneficjentów, którym zostało przyznane dofinansowanie. Nie jest to jednak regułą, szczegółowe zasady ustalają bowiem operatorzy.
Działalność musi być prowadzona na terenie województwa, które obejmuje swoim zasięgiem instytucja pośrednicząca, organizująca konkurs w ramach Działania 6.2 PO KL, czyli odpowiedni wojewódzki urząd pracy lub urząd marszałkowski. Dopuszczalnymi formami rejestrowanej działalności są samodzielna działalność gospodarcza oraz spółdzielnia albo spółdzielnia socjalna (patrz definicje str. 23).
Nie jest natomiast możliwe założenie działalności w formie spółki prawa handlowego ani innego podmiotu zbiorowego (np. fundacja, stowarzyszenie). Można zawrzeć umowę spółki cywilnej, ale tylko z innym uczestnikiem tego samego projektu. Niedopuszczalne jest także przekształcenie formy prawnej przedsiębiorcy (poza zawarciem umowy spółki cywilnej) w okresie 12 miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej.



Rok działania na rynku

Działalności gospodarczej uruchomionej za pomoc unijną nie można zlikwidować ani zawiesić przez 12 miesięcy od jej rozpoczęcia. Instytucje pośredniczące II stopnia: urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy za uzasadnioną przyczynę zaprzestania takiej działalności uznają jedynie wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności, w szczególności śmierć lub ciężką chorobę osoby, której przyznano unijną dotację. Jeżeli nowo powstała firma nie utrzyma się na rynku przez 12 miesięcy od momentu zarejestrowania działalności, to środki finansowe przekazane uczestnikowi projektu powinny być zwrócone. Urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy informują na swoich stronach internetowych, że w tej sytuacji zwrotem środków obciążany jest uczestnik szkoleń. Operatorzy zabezpieczają spłatę ewentualnych wierzytelności wekslem. Wielu z nich przed przelaniem dotacji na rachunek bankowy przedsiębiorcy wymaga od niego poręczenia dwóch innych osób.

Trzeba podjąć ryzyko

Przez rok działalność gospodarcza uczestnika projektu jest monitorowana przez firmę szkolącą. Sprawdzana jest prawidłowość wydatkowania dotacji oraz wsparcia pomostowego.
Nie wszystkie osoby, które uczestniczą w projekcie szkoleniowym, otrzymają dotację na własny biznes. Operatorzy zwykle kwalifikują do projektów więcej uczestników niż mogą przyznać dotacji. Przez pełny cykl szkoleń z zakresu przedsiębiorczości przejść muszą wszyscy. Z poszczególnych modułów lub całego szkolenia uczestnik projektu może być zwolniony tylko w wyjątkowych sytuacjach. Uczestnicy projektów muszą więc podjąć ryzyko, że pomimo zaliczenia pełnego cyklu szkoleniowego nie otrzymają wsparcia finansowego na realizację biznesplanu. Za udział w szkoleniu nie przysługuje stypendium. Od decyzji o nieprzyznaniu dotacji będzie można się odwołać. Beneficjentem jest operator i tylko on ma na razie prawo złożyć odwołanie, jeśli jego projekt nie zostanie wybrany do realizacji przez instytucję pośredniczącą II stopnia, czyli wojewódzki urząd pracy lub urząd marszałkowski. Jednak Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zobowiązało urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy, aby na etapie negocjacji projektu z operatorami w kolejnych konkursach przewidziały mechanizm odwoławczy.
Osoby, które korzystały ze szkoleń, ale nie otrzymały dotacji na założenie firmy, mogą po raz kolejny ubiegać się o unijne dofinansowanie, bez konieczności udziału w szkoleniach. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Rozwoju Regionalnego możliwa jest nawet taka sytuacja, że beneficjent przechodzi doradztwo i szkolenie w jednym podmiocie, a dotację uzyskuje w innym.
UWAGA Przekazanie środków
Podpisanie umowy z operatorem nie jest jednoznaczne z natychmiastowym przelaniem dotacji na rachunek bankowy uczestnika. Dofinansowanie może być przekazane nawet po kilku tygodniach od tego momentu. Wszystko zależy bowiem od tego, jak szybko przekaże pieniądze operatorowi instytucja pośrednicząca, czyli urząd marszałkowski lub wojewódzki urząd pracy