Czeska grupa energetyczna CEZ podpisała dziś ze Skarbem Państwa umowę na mocy której kupi 25% plus 1 akcję Elektrowni Skawina za 92,6 mln zł, poinformowała spółka w komunikacie.

"Przedstawiciele spółki CEZ oraz państwa polskiego Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad podpisali w dniu dzisiejszym umowę przejęcia udziałów państwa w Elektrowni Skawina przez spółkę CEZ. Transakcja zostanie zrealizowana w najbliższych dniach. CEZ za 25% + 1 akcji zapłaci 92,6 mln zł" – czytamy w komunikacie.

W ten sposób spółka CEZ będzie w posiadaniu 99,98% akcji w Elektrowni Skawina, w której pakiet większościowy (75%) zakupiła w maju 2006 od amerykańskiego koncernu PSEG. Moc zainstalowana w elektrowni Skawina, która jest opalana węglem kamiennym, wynosi 490 MW. W ramach skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła, elektrownia zaopatruje w ciepło i gorącą wodę Skawinę i zachodnią część Krakowa.

"Długi czas byliśmy zainteresowani zakupem udziałów Skarbu Państwa w Elektrowni Skawina i bardzo się cieszymy, że udało nam się z państwem polskim ustalić warunki, które satysfakcjonują obie strony" - powiedział prezes Martin Roman cytowany w komunikacie.

CEZ posiada udziały w opalanej węglem kamiennym Elektrociepłowni Elchp

Oprócz Elektrowni Skawina, grupa CEZ posiada udziały w opalanej węglem kamiennym Elektrociepłowni Elchp, której moc zainstalowana wynosi 238 MW.

Narastająco w I-II kw. 2008 roku grupa miała 30,66 mld CZK zysku wobec 18,01 mld CZK zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 57,57 mld CZK wobec 50,06 mld CZK. Na początku września firma podniosła prognozę skonsolidowanego zysku netto na 2008 rok do 48,6 mld CZK z 46,6 mld CZK i zysku EBITDA do 87,0 mld CZK z 85,5 mld CZK.