Oficjalne otwarcie zakładu, którego operatorem jest należąca do grupy Messer spółka Eloros, zaplanowano na pierwsze dni listopada. Budowę rozpoczęto dwa lata temu. Uruchamianą teraz instalację zaprojektowano specjalnie na potrzeby polskiego zakładu. Zastosowano tu technologię kriogenicznego rozdziału powietrza. Produkowane będą tu ciekły tlen, azot i argon.

Sercem fabryki jest 60-metrowa kolumna destylacyjna, w której pod wpływem niskiej temperatury wtłoczone powietrze rozdziela się na gazy składowe. W ten sposób w ciągu godziny można wyprodukować ok. 10 ton ciekłego tlenu, 8 ton azotu i pół tony argonu.

Bezpośrednimi odbiorcami gazów skroplonych są głównie spółki z grupy Messer w Polsce, Czechach i na Słowacji

Bezpośrednimi odbiorcami gazów skroplonych są głównie spółki z grupy Messer w Polsce, Czechach i na Słowacji. Końcowi odbiorcy to m.in. przemysł hutniczy, samochodowy, chemiczny, zakłady branży wyrobów i konstrukcji stalowych, przemysł spożywczy, placówki medyczne, laboratoria oraz instytuty naukowo-badawcze.

Obok ciekłych gazów technicznych, w Rybniku produkowany będzie również tlen medyczny, stosowany m.in. w lecznictwie zamkniętym i terapii domowej, wspomagając leczenie w chorobach układu oddechowego. Instalacja będzie też wytwarzać azot stosowany w przemyśle spożywczym.

Budowa pierwszej instalacji rozdziału powietrza zapewnia firmie posiadanie niezależnego systemu zaopatrzenia na największym rynku zbytu gazów przemysłowych w Europie Środkowej, jakim dla spółki jest Polska.

Działalnością produkcyjną rybnickiego zakładu zajmuje się spółka Eloros

Działalnością produkcyjną rybnickiego zakładu zajmuje się spółka Eloros - wspólne przedsięwzięcie Messera i firmy Cryogenic Engineering, która z kolei jest spółką joint venture Messera i największego chińskiego producenta instalacji rozdziału powietrza, Hangzhou Hangyang.

Messer to producent i dostawca gazów technicznych, specjalnych oraz urządzeń spawalniczych. Działa na rynkach 30 krajów w Europie, Azji i w Peru. Grupę tworzy ponad 60 spółek operacyjnych, zatrudniających łącznie 4,7 tys. osób. W ubiegłym roku skonsolidowane obroty grupy wyniosły ok. 795 mln euro.

Na polskim rynku Messer działa od roku 1992

Na polskim rynku Messer działa od roku 1992. Siedziba Messer Polska znajduje się w Chorzowie, oddziały w Warszawie, Poznaniu, Środzie Śląskiej, Policach i Kędzierzynie Koźlu. Składy gazów są w całym kraju, a ich produkcja odbywa się w Chorzowie, Kędzierzynie Koźlu, Policach i Środzie Śląskiej, a teraz także w Rybniku.

Do 2011 r. grupa Messer planuje inwestycje o łącznej wartości ok. 450 mln euro, z czego 300 mln euro ma być zainwestowane w krajach Europy Wschodniej i Środkowej.