Nowy system operacyjny Microsoft - Windows 7 - trafi do sklepów już w przyszłym tygodniu. Na razie tylko na Zachodzie. Polsce nowa wersja programu pojawi się dopiero w pierwszych dniach listopada.

Informatycy twierdzą, że nowy system operacyjny Microsoftowi się udał. Jest szybszy od Visty, działa też dobrze nawet na starym sprzęcie. Nie ma też problemów ze starszymi programami. Mógł się o tym przekonać każdy, bo Microsoft zaprezentował nowe otwarcie - pozwolił "siódemkę" testować każdemu, kto chciał.

Premiera pełnej wersji już 22 października, ale nie w Polsce

Microsoft obiecuje, że system pojawi się na naszych półkach przed 11 listopada.

Jest tylko jeden problem - polskie ceny Windows 7 są dwa razy wyższe od tych, które muszą płacić znacznie bogatsi mieszkańcy Zachodu. Wersja Home Premium Retail kosztuje w Wielkiej Brytanii zaledwie 60 funtów, gdy u nas sklepy żądają aż 800 złotych.

Gartner radzi firmom, by dokładnie zaplanowały migrację używanych przez siebie komputerów na nowy system

22 października ukaże się długo oczekiwany, nowy system operacyjny Microsoftu - Windows 7. Zastąpi on jeszcze całkiem młodą Vistę, która jednak nie sprostała oczekiwaniom wielu użytkowników. Znaczna część firm, pracujących najczęściej na Windowsie XP, biorąc pod uwagę niezbyt pozytywne doświadczenia innych, zdecydowała się zaczekać na następcę.

Firma Gartner, badająca rynek nowych technologii, podkreśla, że choć Windows 7 nie wprowadza rewolucyjnych zmian w architekturze systemu, zawiera sporo nowych możliwości, które firmom mogą pomóc. Specjaliści Gartnera przewidują, że wprowadzenie nowego systemu operacyjnego do sprzedaży spowoduje wzrost zainteresowania nowym sprzętem.Na prawdziwy wzrost zainteresowania nowym oprogramowaniem i związaną z tym wymianą sprzętu trzeba będzie poczekać prawdopodobnie do końca 2010 roku, gdy na zakupy wyruszą korporacje.

Aby ułatwić podjęcie decyzji, firma przygotowała pięć punktów, które należy wziąć pod uwagę, planując migrację

1. Należy wziąć pod uwagę fakt, że Microsoft zapewni wsparcie dla Windowsa XP do kwietnia 2014 r.

2. Planowanie migracji powinno rozpocząć się już teraz. Gartner podkreśla, że duże firmy potrzebując od 12 do 18 miesięcy na planowanie i testowanie, zanim ostatecznie dojdzie do instalacji nowego systemu.

3. Gartner nie zaleca czekania z testowaniem aplikacji na Service Pack 1 do Windowsa 7.

4. Windows 7 to system operacyjny, którego pominąć nie można - uważa Microsoft (sic!) - gdyż wprowadza na tyle dużo zmian, że warto jest ponieść koszty jego implementacji.

5. Należy ostrożnie zaplanować budżet. Gartner szacuje, że koszt przejścia jednego użytkownika z Windowsa XP waha się w przedziale 1035-1930 dolarów, podczas gdy z Visty 339-510 dolarów.

Czytaj więcej na dziennikinternautow.pl.