"Kapituła uznała, że najważniejszym wydarzeniem na rynku finansowym w okresie od października 2008 r. do października 2009 r. jest rozwiązanie sporu Skarbu Państwa z Eureko w sprawie PZU" - powiedział członek Kapituły Rankingu, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Sławomir Majman.

Dodał, że jest to nagroda nie dla instytucji czy dla przedsiębiorstwa, ale dla konkretnej osoby. "Kapituła ocenia nie wyniki finansowe a osobowość, charyzmę i osobisty wkład w konkretne przedsięwzięcie" - zaznaczył.

Nagroda ta jest przyznawana już od 10 lat

Nagroda ta jest przyznawana już od 10 lat przy okazji odbywającego się w Warszawie Forum Finansowego "Twoje Pieniądze". Przewodniczącym Kapituły Rankingu jest główny doradca ekonomiczny PricewaterhouseCoopers prof. Witold Orłowski, a jej członkami: m.in. były minister skarbu Jacek Socha oraz b. prezes Giełdy Papierów Wartościowych Wiesław Rozłucki.

"Podpisane przez Ministra Skarbu Państwa porozumienie z Eureko dotyczące PZU zamyka 10-letni spór, z którym nie poradziły sobie poprzednie rządy i przywraca Polsce kontrolę nad największym ubezpieczycielem" - podkreślił resort w komunikacie.

"Porozumienie jest zgodne ze strategicznym celem uczynienia z PZU silnej instytucji finansowej, mającej centrum decyzyjne na terytorium Polski i notowanej na giełdzie. Zakończenie sporu w formie porozumienia akcjonariuszy przyczynia się do utrzymania wiarygodności Polski jako rzetelnego partnera w międzynarodowych relacjach gospodarczych" - napisano.

Między Eureko i MSP trwał dziesięcioletni konflikt

Między Eureko i MSP trwał dziesięcioletni konflikt dotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 r., m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela. Szkody poniesione z tytułu niewykonania umowy prywatyzacji PZU Eureko szacowało na ok. 35,6 mld zł, nie licząc kosztów postępowania i ewentualnych należnych odsetek. Efektem zawartej 2 września ugody ma być odzyskanie przez SP kontroli nad spółką i wypłata holenderskiemu ubezpieczycielowi 4,77 mld zł, z czego 3,55 mld zł do końca tego roku z dywidendy specjalnej PZU, przynależnej Skarbowi Państwa. Dodatkowo 1,224 mld zł trafi do Eureko ze sprzedaży 4,9 proc. akcji PZU, które SP wniesie do spółki specjalnego przeznaczenia - Kappa.

Tegoroczne Forum Finansowe organizowane jest w Warszawie już po raz 15. Jest to największa impreza gospodarcza, poświęcona m.in. rynkowi bankowemu, ubezpieczeniowemu oraz funduszom inwestycyjnym. Forum potrwa do soboty.