Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
Posiadanie pozycji dominującej przez przedsiębiorstwo będące monopolistą na rynku lokalnym nie jest zakazane - sprzeczne z prawem jest rażące nadużywanie tej pozycji.
ORZECZENIE
Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych (PUK) w Zielonkach prowadziło działalność polegającą na zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz odprowadzaniu ścieków. Na mocy umów z konsumentami pobierało opłaty w wysokości 4,1 tys. zł za przyłączenie posesji do gminnej sieci kanalizacyjnej. Wysokość tych opłat ustalona została przez uchwałę zarządu gminy Zielonki, która miała 100 proc. udziałów w przedsiębiorstwie.
Działalność PUK zwróciła uwagę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Organ antymonopolowy wszczął postępowanie wyjaśniające, zakończone decyzją. Stwierdził w niej, iż spółka stosuje praktykę ograniczającą konkurencję polegającą na nadużywaniu pozycji dominującej na lokalnym rynku odprowadzania ścieków z nieruchomości w gminie. Przedsiębiorstwo narzuca uciążliwe warunki umów poprzez zamieszczanie w nich postanowienia, zgodnie z którym kontrahent po uzyskaniu zezwolenia na przyłączenie dokonuje jednorazowej wpłaty na konto PUK za rozbudowę infrastruktury technicznej sieci kanalizacyjnej. Prezes nałożył na firmę karę pieniężną i nakazał zaniechanie takich zachowań.
Spółka zakwestionowała rozstrzygnięcie prezesa i pozwała go do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jednak podzielił jego stanowisko.
Bezprawne uchwały
PUK nie dało za wygraną i odwołało się od wyroku do sądu apelacyjnego, podnosząc, że jest na lokalnym rynku monopolistą naturalnym, gdyż realizuje tylko obowiązki wynikające z postanowień ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2001 r. nr 72, poz. 747 z późn. zm.). Stosownie do wyjaśnień PUK władze gminy Zielonki, realizując zadanie własne jednostki samorządowej, jakim jest zbiorowe odprowadzanie ścieków, powołały przedsiębiorstwo w formie spółki prawa handlowego, w którym wszystkie udziały objęła gmina. Mocą uchwały zarządu zobowiązała ona spółkę do pobierania od właścicieli nieruchomości opłatę przyłączeniową.
Narzucanie warunków
Sąd apelację oddalił. W uzasadnieniu sędzia podkreślił, iż samo posiadanie pozycji dominującej jest dozwolone. Sprzeczne z prawem jest jej nadużywanie przez PUK. Spółka bowiem rażąco naruszyła zakaz, o którym mówi art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 6 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, narzucając konsumentom uciążliwe warunki umów. Przerzuciła koszty przyłączenia na klientów, choć sama winna je ponieść.
Sąd wskazał także, iż powód dopuścił się działań bezprawnych, wykonując uchwały rady gminy.