"Ten rynek rozwija się w ostatnim czasie dynamicznie, zwłaszcza w segmencie automatów do gier o niskich wygranych. W 2008 roku nastąpił 70-procentowy przyrost przychodów z tych gier. Za pierwsze półrocze 2009 roku jest to przyrost 30-procentowy" - zaznaczył.

Poinformował, że kwota podatków od gier za rok ubiegły wyniosła 1,5 mld zł i w tym roku będzie to podobna wartość. "Przy czym znaczny wzrost następuje w podatku od gier od automatów o niskich wygranych. W ubiegłym roku to było 300 mln zł; w tym roku będzie to już blisko 460 mln zł" - wymienił.

Kapica zauważył, że wzrosła też liczba takich automatów (o niskich wygranych): w 2007 roku było ich 28 tys.; w 2008 roku - 39 tys., a w pierwszym półroczu tego roku jest już ich 47 tys. Taki przyrost - podał Kapica - nie następuje ani w przypadku kasyn, ani automatów w salonach do gier.

Wiceminister finansów poinformował, że na podstawie zmiany rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych rejestrowania automatów, od marca tego roku automaty z funkcją kumulacji nie są rejestrowane. Podał też, że Centralne Biuro Śledcze i służba celna zakwestionowały w maju tego roku 500 takich automatów, a 150 automatów skierowano do ponownego badania.