Komisja Europejska potwierdziła, że otrzymała w piątek po południu przesłane przez Polskę plany restrukturyzacyjne dla stoczni: Gdańsk, Gdynia i Szczecin.

Termin przesłania dokumentów do Brukseli upływał w piątek o północy.

KE oceni teraz te plany - dla stoczni Szczecin i połączony plan dla stoczni w Gdańsku i Gdyni - pod względem zgodności z unijnymi zasadami pomocy państwa - poinformowała KE w wydanym specjalnie komunikacie prasowym.

Stawiane przez KE warunki to: zapewnienie długoterminowej rentowności stoczni bez potrzeby dalszej pomocy państwa, redukcja mocy produkcyjnych, która będzie rekompensatą za udzieloną pomoc, oraz sfinansowanie restrukturyzacji ze środków własnych inwestorów lub stoczni, albo z kredytów uzyskanych na warunkach rynkowych, a nie budżetu państwa.

KE zaznacza ponadto, że pomoc państwa przyznana w ramach restrukturyzacji (w tym w przeszłości) "musi być ograniczona do koniecznego minimum". "Znaczna część kosztów restrukturyzacji musi być sfinansowana przez stocznie albo ze środków własnych inwestorów" - podkreśliła KE w komunikacie.

Rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd zapowiedział w piątek, że analiza przesłanych przez Polskę dokumentów zajmie KE kilka tygodni.