Po sprzedaży tygodnika Przekrój wydawnictwo Edipresse Polska też wybrało się na zakupy. Do końca tygodnia, jak przyznał w rozmowie z DGP prezes spółki Zbigniew Napierała, zamknąć ma transakcję kupna 1–3 tytułów.

– Nie mogę powiedzieć nic więcej na tym etapie – ucina.

Jego konkurenci – lider rynku Bauer, a także G+J Polska, Burda Media Polska, Marquard Media czy Agora – są ostrożniejsi, ale też analizują rynek.

– Niemieccy właściciele są już gotowi coś w Polsce kupić, bo to idealny czas. Ale jak dotąd nie trafiło się nic ciekawego – mówi nam przedstawiciel jednego z wydawców.

Jednocześnie niektórzy pracują nad nowymi tytułami, by być gotowi do startu, gdy minie kryzys.

– Pracujemy nad kilkoma pomysłami, ale za wcześnie na szczegóły – mówi DGP Małgorzata Węgierek, członek zarządu Hubert Burda Media Polska, wydający m.in. miesięcznika Elle i InStyle.

Niewykluczone, że w przyszłym roku w kioskach pojawi się amerykański magazyn dla kobiet poświęcony modzie Harper's Bazaar, który na licencji Hearsta wprowadzić chce Marquard Media, wydawca m.in. Playboya i Joya. Debiut tytułu w tym roku powstrzymał kryzys.

– Tytuł jest praktycznie gotowy do startu. Czekamy tylko na poprawę sytuacji na rynku reklamy – mówi DGP Tomasz Zięba, prezes Marquard Media Polska.

Jedynie Zbigniew Napierała twierdzi, że w przyszłym roku może być za wcześnie na uruchamianie nowych tytułów.

– Rynek musi się najpierw odbić. Też mamy nowe pomysły, ale mają na razie charakter czysto studyjny – dodaje.

Analitycy zakładają, że ożywienie w reklamie pojawić się może w końcówce przyszłego roku. Ale w prasie przyjdzie najpóźniej. Według ostatnich analiz domu mediowego ZenithOptimedia wydawcy magazynów muszą liczyć się z tym, że ich przychody reklamowe spadną w przyszłym roku o 8,9 proc. do 726 mln zł. Rok później spadek wynieść ma 3,2 proc., a trwały wzrost powróci dopiero w roku 2012.

Ale choć najwięksi wydawcy zwlekają, inni ryzykują i wprowadzają nowe tytuły. W drugiej połowie października do kiosków trafi T3, nowy dwumiesięcznik lifestylowo-shoppingowy, który na licencji brytyjskiego wydawnictwa Future wyda spółka AVT-Korporacja. W połowie listopada z kolei pojawi się nowy magazyn biznesowy Business Manager Magazine.