Województwo kujawsko-pomorskie jako jedyny region w Polsce ogranicza dostęp do unijnych dotacji ze względu na wiek przedsiębiorstwa. Małe i średnie firmy, które działają krócej niż 12 miesięcy, nie mogą ubiegać się o wsparcie inwestycji ze środków unijnych. Zasada wykluczająca młode firmy jest wpisana do programu operacyjnego w tym regionie.

Jak tłumaczy Waldemar Pankowski z kujawsko-pomorskiego urzędu marszałkowskiego, w regionie są środki dla firm, które działają krócej niż 12 miesięcy. Chodzi o unijne dotacje na założenie własnej firmy. Problem jednak w tym, że w ramach Działania 6.2 w Programie Kapitał Ludzki, o który chodzi, nie można dostać pieniędzy na rozwój już istniejącego przedsiębiorstwa – chodzi tylko na założenie nowej działalności.

W ocenie Iwony Lewandowskiej z firmy Mag Consulting to całkowicie niezrozumiałe działanie ze strony urzędników.

– Jeśli przedsiębiorca działa na rynku krócej niż 12 miesięcy, to oznacza, że zdecydował się na założenie firmy w czasie kryzysu. Nie docenia się go, bo uniemożliwia mu się skorzystanie z dotacji – mówi Iwona Lewandowska.

Dodaje, że samorząd powinien wspierać młodych przedsiębiorców, szczególnie że fundusze unijne mają pomóc firmom w przejściu przez okres spowolnienia gospodarczego.

– To musi być błąd w dokumentach, bo pierwszy raz słyszę, by wykluczać przedsiębiorców z możliwości pozyskania unijnego wsparcia bez wskazania im alternatywnego źródła dofinansowania. Na Pomorzu młode firmy mogą korzystać z dotacji – mówi Jan Szymański, dyrektor departamentu programów regionalnych w pomorskim urzędzie marszałkowskim.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w innych województwach. Niektóre regiony także decydują się na ograniczenie dostępu do unijnych dotacji dla młodych firm. Jednak zawsze mogą one pozyskać wsparcie z innego źródła.

– Śląscy przedsiębiorcy, którzy działają krócej niż rok, nie mogą ubiegać się o unijne dotacje na e-biznes – informuje Jolanta Romańczuk-Sorek ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Zastrzega jednak, że nie są oni pozostawieni sami sobie. Mogą skorzystać z unijnego wsparcia oferowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Oferuje ona dotacje na stworzenie e-firmy. O pieniądze mogą starać się młodzi przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają działalność i są na rynku krócej niż rok.

Według Małgorzaty Mazur, z krakowskiej firmy doradczej A1 Europe, podobna sytuacja występuje także – w przypadku niektórych rodzajów dotacji – w woj. świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim i dolnośląskim. W Lubelskiem jest oddzielny konkurs dla najmniejszych firm działających krócej niż dwa lata oraz dla tych, które działają dłużej.

2 mld euro bezpośrednich dotacji dla firm jest w regionalnych programach operacyjnych

DOTACJE NA INWESTYCJE W REGIONACH

Polskie województwa dostały z UE na lata 2007–2013 ponad 16 mld euro. O unijne dotacje z regionalnych programów operacyjnych mogą ubiegać się małe i średnie przedsiębiorstwa. Warunkiem jest to, by inwestycja, którą chcą realizować, nie kosztowała więcej niż 8 mln zł. W zależności od województwa firmy mogą liczyć na refundację ze środków unijnych od 40 do 70 proc. wartości projektu.