Już pod koniec października osoby, które marzą o własnej firmie działającej w internecie, będą mogły ubiegać się o unijne dotacje na jej stworzenie. Jak dowiedziała się GP, do podziału będzie 150 mln zł.
Prawie 150 mln zł – tyle unijnych pieniędzy będzie do wzięcia pod koniec października w konkursie na dotacje na założenie własnej firmy w internecie. Jak dowiedziała się GP, został już ustalony budżet zbliżającego się naboru w Działaniu 8.1 w programie Innowacyjna Gospodarka. Szansę na dotacje ze środków UE mają małe firmy, które chcą działać za pośrednictwem internetu i innych elektronicznych kanałów dystrybucji (np. telefonia komórkowa). O pieniądze z UE mogą ubiegać się firmy istniejące krócej niż rok. Ze środków unijnych maksymalnie można dostać 1 mln zł wsparcia. Co najmniej 15 proc. wartości inwestycji trzeba pokryć z własnej kieszeni.
Barbara Ozimek z Warszawy wraz z koleżanką przygotowuje się do startu w konkursie. Jak mówi, unijna dotacja jest dla niej jedyną szansą za stworzenie własnego, internetowego przedsiębiorstwa.
– Wydaje się, że założenie e-firmy w sieci jest tanie. Jednak po przygotowaniu wstępnego biznesplanu okazało się, że potrzebujemy na ten cel co najmniej 100 tys. zł. Ponieważ nie dysponujemy takimi pieniędzmi, to zdecydowałyśmy się postarać o unijne wsparcie – mówi Barbara Ozimek.
Jej pomysł na e-firmę to branżowy serwis informacyjny. Zarabiać będzie na reklamach oraz opłatach za możliwość umieszczania na portalu swoich treści.
O unijne wsparcie nie będą mogły się ubiegać e-sklepy. Urzędnicy doszli do wniosku, że jest ich w Polsce dostatecznie dużo i postawili na firmy, które za pośrednictwem sieci chcą świadczyć usługi. Taka konstrukcja nie wyklucza automatycznie wszystkich e-sklepów. Niektóre z nich (np. portal sprzedający dzwonki do telefonów komórkowych) mogą mieć szansę na pieniądze z UE.
Dotacje na e-biznes w Działaniu 8.1 są tegorocznym hitem w programie Innowacyjna Gospodarka. Według Wioletty Paprockiej, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (resort pośredniczy w dystrybucji unijnego wsparcia), w trzech dotychczasowych konkursach zgłosiło się ponad 2,6 tys. chętnych przedsiębiorców. Łącznie ubiegali się o blisko 2 mld zł wsparcia na stworzenie własnych e-firm. Do tej pory dotacje przyznano 473 przedsiębiorcom, którzy podzielili między siebie 250 mln zł.
– Zainteresowanie zbliżającym się konkursem jest olbrzymie. Codziennie zgłasza się do nas nowa firma, które chce zdobyć dotacje w Działaniu 8.1 – mówi Tomasz Chmielecki, współwłaściciel firmy doradczej Euro Grant Consulting z Łodzi.
Dodaje, że należy spodziewać się powtórki z ostatniego konkursu, w którym już pierwszego dnia ogłoszono zamknięcie naboru. Dlatego – jego zdaniem – nie należy zwlekać ze złożeniem dokumentacji, tylko zrobić to pierwszego dnia.
Wnioski należy składać od 26 października w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
DOTACJE Z UE NA INFORMATYZACJĘ FIRMY
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeprowadzi w październiku także konkurs na unijne dotacje dla firm, które chcą zinformatyzować swoją współpracę ze swoimi partnerami biznesowymi. Nabór rozpoczyna się 5 października. Do podziału będzie prawie 150 mln zł.
473 osoby dostały do tej pory unijne dotacje na firmę internetową