Od lat stawki za takie ubezpieczenia raczej spadają, a dodatkowo zakres ich jest szerszy. W tym segmencie panuje tak ostra konkurencja, że mimo iż około 46 proc. szkód po ulewnych deszczach dotyczy budynków mieszkalnych i gospodarczych, to trudno spodziewać się podwyżek również w tym roku. Warto poszukać ofert na kilka lat, bo można liczyć na opusty rzędu 5–10 proc. Do niedawna tylko Allianz miał w swojej ofercie takie ubezpieczenie na dwa lub trzy lata.

– Około 5 proc. umów jest zawieranych na dłuższy czas. Bardziej popularne są umowy trzyletnie – mówi Marek Baran, rzecznik Allianz.

Plusem tego rozwiązania jest niezmienność zniżek w okresie ubezpieczenia, nawet gdy w trakcie trwania polisy wieloletniej wystąpi szkoda. Jest ona uwzględniania dopiero przy odnowieniu. Firma promuje to rozwiązanie, udzielając 10-proc. zniżki przy umowie dwuletniej i 15 proc. przy trzyletniej. Towarzystwa zachęcają do zawierania umów długoterminowych. W lipcu Aviva wprowadziła specjalną promocję, w której klient kupujący ubezpieczenie mieszkania czy domu na dwa lub trzy lata w połączeniu z opcją monitoringu, nie musiał płacić za dwumiesięczny okres monitorowania nieruchomości. To oszczędność rzędu 170–250 zł.

– Przedłużyliśmy tę ofertę do końca października – mówi Bohdan Białorucki, rzecznik Aviva.

Inaczej mechanizm pozwalający zagwarantować niezmienne stawki działa w Generali. Przy zawieraniu umowy klienci są pytani, czy chcą skorzystać z opcji automatycznego odnowienia umowy. Jeśli tak, na około 30 dni przed końcem okresu ubezpieczenia przychodzi specjalny aneks, którego opłacenie oznacza odnowienie umowy na niezmienionych warunkach na kolejny okres z 5–10-proc. zniżką.

– To rozwiązanie znane z rynku niemieckiego pozwalające zagwarantować niezmienności stawek nawet przez kilka lat – mówi Agnieszka Włodarska Poloczek, menedżer w Generali.

Dodaje, że z tej opcji korzysta obecnie 40–50 proc. klientów, którzy przedłużają umowy w Generali.