Dobra wiadomość dla beneficjentów dotacji na inwestycje. W tym tygodniu wchodzą w życie przepisy, które spowodują, że UE zapłaci za zabezpieczenie zaliczki.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wprowadza kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy dostali unijne dotacje i chcą wcześniej uzyskać pieniądze na inwestycje w postaci zaliczek. Jeszcze w tym tygodniu wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia o udzielaniu pomocy dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka. Zakłada ona, że koszty uzyskania obowiązkowych przy zaliczkach zabezpieczeń pokryje Unia Europejska.
Mimo że zaliczki są dostępne od początku roku, to na razie tylko ok. 10–20 proc. przedsiębiorców jest nimi zainteresowanych. To mało, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że szybszy transfer unijnych pieniędzy do firm w obliczu ich problemów z uzyskaniem kredytów bankowych miał być remedium na spowolnienie gospodarcze. Sami przedsiębiorcy wskazują, że to drogie zabezpieczenia (mogą kosztować nawet kilka procent dotacji) są główną barierą w korzystaniu z zaliczek.