Dom Maklerski Banku BPS zezwolenie na działalność dostał od Komisji Nadzoru Finansowego w połowie grudnia ubiegłego roku. Broker wchodzący w skład grupy Banku Polskiej Spółdzielczości działalność operacyjną rozpoczął kilka miesięcy później. Na koniec lipca obroty akcjami i prawami do akcji zrealizowane za jego pośrednictwem na rynku głównym giełdy wyniosły 74,08 mln zł. Do końca roku oferta brokera, poza dziennymi i tygodniowymi komentarzami, wzbogaci się o rekomendacje kilku spółek z indeksów mWIG40 i sWIG80 (średnie i małe spółki).

– Aktualnie w domu maklerskim zatrudnionych jest dwóch analityków. Do końca bieżącego roku planowany jest wzrost zatrudnienia w dziale analitycznym – mówi Sobiesław Kozłowski, analityk DM Banku BPS.

Inny sposób działania przyjęło BM Alior Banku, które ruszyło w połowie stycznia. Broker nawiązał współpracę z Ipopema Securities i udostępnia swoim klientom materiały analityczne, w tym rekomendacje przygotowane przez tę firmę. Teraz w dziale analitycznym BM Alior Banku zatrudnione są dwie osoby. Obroty akcjami i PDA zrealizowane na GPW za pośrednictwem biura wyniosły od początku roku do końca lipca 508,82 mln zł.

– Podjęcie decyzji o sporządzaniu rekomendacji pod marką Alior Bank nie jest wykluczone w przyszłości. Decyzja będzie uzależniona od potrzeb inwestorów, ze szczególnym uwzględnieniem inwestorów instytucjonalnych – mówi Dariusz Kozdra, rzecznik Alior Banku.

Rekomendacje Ipopemy Securities, specjalizującej się w obsłudze klientów instytucjonalnych, obejmują obecnie 51 spółek, w tym 18 z WIG20. Zarówno do klientów tego brokera, jak i BM Alior Banku mogą trafić wkrótce analizy kolejnych firm, nie tylko z polskiego rynku.

– Do końca roku planujemy zwiększenie liczby analizowanych przez nas spółek o około 10–12. Ponadto rozszerzamy swoją działalność na najważniejsze spółki notowane na innych rynkach regionu, takich jak Budapeszt i Praga – mówi Arkadiusz Chojnacki z Ipopemy Securities.

W dziale analitycznym Ipopemy pracuje siedem osób. Firma nie planuje obecnie zwiększenia zatrudnienia.

Kilka nowych spółek rekomendacjami chce też do końca roku objąć DM BZ WBK. Na liście firm, dla których broker przygotowuje rekomendacje, znajduje się teraz ponad 40 przedsiębiorstw, w tym 17 z WIG20. Również w BM DnB Nord do rekomendowanych obecnie pięciu spółek dołączą jeszcze cztery. W zespole analiz i informacji firmy pracuje dwóch analityków.

Rekomendacje spółek w domach maklerskich spełniają zwykle dwa cele. Mają być wsparciem dla klientów i wskazywać ciekawe cele inwestycyjne, a jednocześnie promować brokera, który po określonym czasie upublicznia przygotowane analizy spółek.

3–7 dni tyle czasu rekomendacje są dostępne jedynie dla klientów domów maklerskich opracowujących zalecenia