Innowacja prawdziwa

Wyłączenie dużych firm to niejedyna zmiana, które czeka przedsiębiorców w najbliższych konkursach. Nowością jest nowy, bardziej restrykcyjny sposób oceniania innowacyjności. To pokłosie poprzednich konkursów, w których środki na zakup przełomowych w skali świata technologii uzyskały m.in. pralnia i piekarnia.

– Będziemy oceniali innowacyjność produktu końcowego, a nie innowacyjność samej inwestycji. Koniec ze wsparciem na nowoczesne metody produkcji kostki burkowej czy też hot dogów – podkreśla Jarosław Pawłowski.

Marzena Chmielewska, dyrektor Departamentu Funduszu Strukturalnych w PKPP Lewiatan, obawia się, że małe i średnie przedsiębiorstwa mogą mieć problem z poradzeniem sobie z nowymi kryteriami. Może to spowodować mniejsze zainteresowanie wsparciem w ramach Działania 4.4, które od 2008 roku cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Podobne obawy ma także Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

– W innych konkursach nie spodziewamy się mniejszego zainteresowania niż to miało miejsce wiosną. Kolejne ogłaszane przez nas nabory pokazują, że zainteresowanie unijnymi dotacjami jest coraz większe – mówi prezes PARP.