Są już dwa systemy płatności zbliżeniowych przygotowane przez MasterCard oraz Visę. Nadal tylko jeden bank umożliwia korzystanie z tego typu usług.
Głównym celem wprowadzenia płatności zbliżeniowych było skrócenie czasu transakcji o najbardziej czasochłonny element, czyli potwierdzenie tożsamości klienta, czy to za pomocą podpisu czy numeru PIN. Dzięki płatnościom zbliżeniowym operacja trwa tyle, ile przyłożenie karty do specjalnego czytnika.
Brak autoryzacji klienta może narazić posiadacza takiej karty na niebezpieczeństwo utraty pieniędzy w przypadku jej zgubienia, dlatego maksymalną kwotą transakcji, jaką można w ten sposób wykonać, jest 50 zł - w innych krajach limit ten wynosi podobnie, w strefie euro jest to 20 euro, a w Wielkiej Brytanii 10 funtów.
- To jest jednorazowy limit transakcji niewymagającej potwierdzenia, czy to w postaci podpisu czy podania PIN przez klienta - tłumaczy Martyna Szczepaniak z BZ WBK, który jako jedyny w Polsce oferuje oba systemy płatności zbliżeniowych.
W przypadku gdy kwota transakcji jest większa, klient dodatkowo musi ją potwierdzić - podpisem lub numerem PIN.
- Ale oprócz tego limitu jest jeszcze jeden dodatkowy, ustawiony przez bank. Polega to na przykład na tym, że co piąta transakcja musi być autoryzowana przez klienta. Jeżeli jednak w międzyczasie dokona zwykłej transakcji, to licznik transakcji zbliżeniowych się zeruje - mówi Martyna Szczepaniak.
W ofercie BZ WBK znajduje się karta Maestro Paypass, która jest kartą prepaidową (można ją doładować), niepowiązaną z żadnym rachunkiem i bez opłat miesięcznych.
Oprócz tego w ofercie BZ WBK znajduje się standardowa karta kredytowa Mastercard Silver, która poza wbudowaną anteną nie różni się niczym od zwyczajnej karty kredytowej.
- Na przełomie września i października zaczniemy oferować kartę Visa Elektron <30 powiązaną z rachunkiem <30 skierowaną do młodych osób. W Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu karty do tego konta będą miały funkcję płatności zbliżeniowych - mówi Martyna Szczepaniak.
Nadal jednak relatywnie mało jest miejsc, gdzie można dokonać szybkich płatności. W ramach firmowanego przez Maestro systemu PayPass można płacić w niektórych restauracjach McDonald's, sieci Euro Aptek czy kawiarniach Mercers. Według informacji Visa Europe w połowie października za pomocą płatności zbliżeniowych będzie można płacić w 750 puntkach.
Czy inne banki także zaoferują takie karty? Według Visy zainteresowanie jest, ale najpierw banki muszą wprowadzić do oferty karty czipowe - tego przed implementacją swojego systemu płatności zbliżeniowych wymaga Visa.
750 punktów obsługujących system płatności zbliżeniowych Visy będzie w październiku