Minister Skarbu Aleksander Grad spotkał się z przedstawicielami Qatar Investment Authority, który zastanawia się nad przejęciem praw do zakupu majątku stoczni Gdynia i Szczecin po dotychczasowym inwestorze, funduszu Stichting Particulier Fonds Greenrights - poinformował resort skarbu.

"Podczas spotkania omówiona została możliwość zaangażowania QIA w projekt zbywania aktywów Stoczni Szczecińskiej Nowa sp. z o.o. i Stoczni Gdynia S.A. QIA poinformuje MSP najpóźniej do 30 sierpnia br. o ostatecznej decyzji" - czytamy w komunikacie resortu.

Rzecznik MSP Maciej Wewiór powiedział PAP, że spotkanie szefa resortu skarbu z przedstawicielami QIA odbyło się w czwartek późnym wieczorem. "Rozmowy dotyczyły zbycia majątku stoczni Szczecin i Gdynia i włączenia Qatar Investment Authority w ten projekt" - podkreślił. Dodał, że QIA podał datę 30 sierpnia jako ostateczną na poinformowanie o zaangażowaniu się w projekt przejęcia majątku stoczni.

Szef resortu skarbu mówił w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu, że rząd i resort skarbu zrobił wszystko co było możliwe w sprawie stoczni. Dotychczasowy inwestor stoczni fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights nie wpłacił w wyznaczonym terminie pieniędzy za majątek zakładów.

"Zdarza się, że kupujący napotyka na takie trudności, których wcześniej nie przewidział. Proszę nie mieć pretensji do rządu, że ktoś, kto wylicytował (majątek stoczni - red), ma dzisiaj z jakiś powodów problemy ze zrealizowaniem do końca tego kontraktu" - podkreślił minister.

Dodał, że jest to "problem czysto finansowy, gospodarczy inwestora", spowodowany trudną sytuacją w przemyśle stoczniowym; inwestor zastanawia się, czy kapitał który zaangażuje w stocznie, zwróci się w ciągu najbliższych 10-15 lat.