"ABW jest służbą właściwą w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, rzetelnie wykonującą swoje ustawowe zadania. Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazuje niezwłocznie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesowi Rady Ministrów oraz właściwym ministrom informacje, mogące mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa" - wyjaśniła rzecznik.

Dotychczasowy inwestor stoczni w Gdyni i Szczecinie, fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights, nie uregulował w wyznaczonym terminie należności za polskie zakłady. Teraz nad tym, czy przejąć po nim prawa do zakupu majątku stoczni zastanawia się Qatar Investment Authority. Czas na decyzję ma do końca sierpnia.

Transakcję miały gwarantować katarskie instytucje finansowe. Minister Skarbu Aleksander Grad przyznał w czwartek, że inwestor poinformował resort, iż ma "problem z dopięciem finansowania dla tego projektu".

W czwartek Grad przedstawił posłom sejmowej komisji skarbu informację na temat aktualnej sytuacji dotyczącej sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. "To jest tak trudny proces, że jest go bardzo trudno zakończyć jakimkolwiek sukcesem, szczególnie biorąc pod uwagę obecną sytuację w sektorze stoczniowym na świecie" - podkreślił szef resortu skarbu.

Zapewnił, że rząd i resort skarbu zrobili wszystko, co było możliwe w sprawie stoczni. Zaznaczył jednak, że "nie jest optymistą, jeśli chodzi o zakończenie tego procesu do 31 sierpnia".