W połowie sierpnia MSP zakwalifikowało ofertę RWE do kolejnego etapu prywatyzacji Enei, która dotyczy zakupu 67,05 proc. akcji tej spółki.

Szef resortu skarbu podtrzymał również, że giełdowy debiut Polskiej Grupy Energetycznej w czwartym kwartale br. Przypomniał, że plan prywatyzacji zakłada też sprzedaż do 10 proc. akcji KGHM z zachowaniem korporacyjnej kontroli Skarbu Państwa nad tą spółką. "Przewidujemy, że dokonamy przed sprzedażą tego pakietu takich zmian w statucie spółki, by ta pewność była 100 proc." - zapewnił. Dodał, że w pierwszej kolejności akcje KGHM będą dedykowane inwestorom indywidualnym, prywatnym. Obecnie SP ma 42 proc. akcji KGHM.

Spośród spółek energetycznych - jak poinformował minister - Tauron zostanie sprywatyzowany poprzez giełdę na przełomie maja i czerwca 2010 roku, w przyszłym roku - Energa.

Ponadto resort skarbu czeka do października na wiążące oferty w prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych. Minister poinformował, że do czwartku potencjalni inwestorzy otrzymają pismo, w którym MSP będzie oczekiwać przedstawienia ceny za nabycie pakietu akcji, jak i rozbudowanego katalogu zobowiązań pozacenowych, do których realizacji zobowiąże się inwestor.

Pod koniec lipca resort zakwalifikował do kolejnego etapu prywatyzacji GPW wszystkich czterech kandydatów - Deutsche Boerse, London Stock Exchange, Nasdaq OMX i NYSE Euronext.

W środę resort skarbu sprzedał 1 mln 104 tys. 584 akcji Pekao SA po 150 zł za sztukę. Na zamknięciu środowej sesji za jedną akcję banku płacono 149,2 zł. "Jesteśmy zadowoleni z tej transakcji" - powiedział PAP rzecznik MSP Maciej Wewiór. Na początku sierpnia resort w transakcjach pakietowych sprzedał blisko 8 mln akcji Pekao SA, po 135 zł za sztukę.