Biorąc pod uwagę obecne ceny hurtowe, podwyżka cen energii dla klientów w 2009 roku nie może być niższa niż 20 proc. - mówi Piotr Gołębiowski, dyrektor ds. portfela energii i cenotwórstwa w Vattenfall Sales Poland.

Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że wzrost cen energii będzie większy. Nieaktualna staje się już hurtowa cena energii na poziomie 210-211 zł za 1 MWh za dostawę energii przez całą dobę po stałej cenie.

Dzisiaj nie ma co liczyć, że większe ilości energii kupi się poniżej 217 zł za 1 MWh,, a to daje już cenę dla klienta 265 zł/MWh - mówi przedstawiciel jednego ze sprzedawców energii proszący o zachowanie anonimowości. Oznacza to, że indywidualny nabywca zapłaci za energię nie o 20-25 proc. więcej, ale jeszcze wyższe rachunki.

Jeśli w istocie cena hurtowa energii ustaliłaby się na podanym poziomie, to oznaczałoby to już ponad 30-proc. podwyżkę cen energii dla gospodarstw domowych.

Abstrahując od decyzji regulatora o tym, jak ostatecznie ukształtują się ceny hurtowe na 2009 rok, a w ślad za nimi cen detaliczne, zadecyduje prawdopodobnie aukcja organizowana przez PSE Electra, która w grupie PGE, jedynej polskiej grupie mającej nadwyżki energii nad potrzebami wewnętrznymi, zajmuje się hurtową sprzedażą energii.

Z informacji GP wynika, że Electra dostała oferty nawet po 215 zł za 1 MWh, i to na duże ilości energii, co oznacza prawdopodobieństwo ustalenia się cen na tym poziomie lub nawet wyższym.