Po ponad 4-procentowym wzroście WIG20 w piątek w poniedziałek inwestorzy spokojniej kupowali akcje. WIG20 zyskał wczoraj 2,45 proc., a WIG 2,19 proc. Poprosiliśmy szefów działów analitycznych domów maklerskich o wskazanie czterech, pięciu firm, w które warto zainwestować w długim terminie, czyli co najmniej na rok.

Odciążenie budżetu

Marek Juraś z DM BZ WBK spośród największych firm poleca Lotos, w którym dzięki modernizacji rafinerii w Gdańsku moce produkcyjne wzrosną o 75 proc., zapewniając dodatkowe źródło zysków od 2010 roku. Potencjalna zmiana krajowych regulacji dotyczących rezerw obowiązkowych paliw spowoduje odciążenie bilansu Lotosu o ponad 1,5 mld zł oraz kolejne 1,4 mld w latach 2011–2012.

Inwestycje w remonty

Kolejne typy to Rafako, które będzie korzystać z wielomiliardowych inwestycji w remonty i rozbudowę nowych mocy w elektrowniach, i Atrem prowadzący działalność w dobrze rokującym segmencie usług inżynieryjnych z zakresu aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki.

– Główni klienci Atremu są realizują duże inwestycje, co korzystnie przełoży się na wyniki – mówi Marek Juraś.

Wskazuje też na Integer, alternatywnego operatora pocztowego, który ma szansę znacząco zwiększyć udział w rynku, kosztem Poczty Polskiej.

– Nowe projekty, takie jak dystrybucja przesyłek poprzez paczkomaty, pokazują, że zarząd ma ambitne plany – dodaje analityk DM BZ WBK.