Szef rządu poinformował podczas konferencji prasowej w Gołdapi, że budowa tych dróg ma być wspólnym przedsięwzięciem rządowo-samorządowym, podobnym do realizowanego właśnie programu budowy boisk sportowych "Orlik 2012".

Zaznaczył, że chodzi nie tylko o to, by samorząd po części uczestniczył w kosztach, ale "przede wszystkim, aby mądrze i skutecznie wskazywał, gdzie najprędzej i najmądrzej można wydać pieniądze państwowe".

"W pierwszych dwóch latach potrzebny będzie ponad miliard złotych"

Pytany przez dziennikarzy o finansowanie tych lokalnych inwestycji dodał, że powinien być to "montaż finansowy", podobny jak w przypadku boisk gminnych.

Donald Tusk powiedział, że w pierwszych dwóch latach potrzebny będzie ponad miliard złotych. Mówił, że wkład finansowy budżetu państwa będzie na poziomie 50 proc., w szczególnych przypadkach do 60 proc. inwestycji. "Będziemy skłaniali samorządy, aby resztę finansowały" - dodał szef rządu.

Ocenił, że na poziomie "tych najskromniejszych dzisiaj dróg lokalnych, na poziomie gmin wiejskich" to powinno wystarczyć.

W Gołdapi premier wziął udział w rozpoczęciu budowy obwodnicy tego miasta. Inwestycja ma kosztować 125 mln zł.

Nowa droga ma omijać Gołdap od strony zachodniej, wyprowadzając z miasta ruch tranzytowy, kierujący się do przejścia granicznego z obwodem kaliningradzkim Rosji Gołdap-Gusiew. Budowa obwodnicy ma potrwać do końca października 2010 roku.

Premier obiecał przyspieszenie budowy obwodnic w Polsce

Premier obiecał w Gołdapi przyspieszenie budowy obwodnic w Polsce. Poinformował, że do końca 2008 roku zakończone zostaną inwestycje m.in. w Wyszkowie, Płońsku, Grójcu, Koninie i Chojnicach. Trwa budowa innych obwodnic, ogłaszane są przetargi na budowę kolejnych.

"Wydaje się, że rok 2008 może być przełomowy, jeśli chodzi o przyspieszenie tych prac" - mówił Tusk.

Pytany o tempo budowy dróg ekspresowych, które to inwestycje związane są z organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, premier powiedział, że zależy mu na tym, by drogi w Polsce powstawały "nie pod kalendarz sportowy".

Mówił, że w ocenie UEFA przygotowania do mistrzostw przebiegają w dobrym tempie. "A drogi chcemy budować nawet gdyby nie było Euro 2012. One są potrzebne ludziom, a nie tylko kibicom europejskim od święta" - dodał.