Katarska spółka Qatar Holding ma przejąć 10 proc. akcji zwykłych spółki holdingowej Porsche Automobil Holding SE, która jest większościowym udziałowcem Volkswagena i właścicielem firmy Porsche. Qatar Holding ma też przejąć od firmy Porsche większość opcji na akcje Volkswagena. Rodziny Porsche i Piech, w których rękach znajdowały się dotąd wszystkie akcje zwykłe Porsche Automobil Holding SE osiągnęły w tej sprawie porozumienie z Katarem.

Koncern motoryzacyjny Volkswagen ostatecznie zadecydował w czwartek, że przejmie 42 procent akcji producenta samochodów sportowych Porsche, płacąc za to do 3,3 mld euro. Prezes Volkswagena Martin Winterkorn potwierdził przy okazji, że w połączonej spółce największymi udziałami dysponować będą rodziny Piech i Porsche, a trzecim głównym inwestorem ma być Katar.

Pełna integracja Volkswagena i Porsche ma nastąpić pod koniec 2011 roku. Dla sfinansowania transakcji Volkswagen planuje zwiększyć swój kapitał poprzez wyemitowanie akcji preferencyjnych w pierwszej połowie przyszłego roku.

Porsche będzie dziesiątą należącą do Volkswagena marką samochodów - pozostałe to między innymi Audi, Bentley, Bugatti, Skoda, Seat i Lamborghini.