Pogotowie strajkowe ma potrwać dwa tygodnie. W tym czasie odbędą się konsultacje z członkami związku i zostanie podjęta decyzja o formie protestu - zapowiedział Chróścikowski. Dodał, że w czwartek m.in. o sytuacji na rynku zbóż przedstawiciele Związku rozmawiali z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.

W środę szef resortu rolnictwa powiedział, że Polska stara się o zgodę Komisji Europejskiej na wcześniejsze uruchomienie interwencyjnego skupu zbóż. Ministerstwo chce, by był on uruchomiony jeszcze we wrześniu, a nie - zgodnie z unijnymi przepisami - w listopadzie.

W ramach interwencyjnego skupu rolnik może sprzedać pszenicę lub jęczmień po cenie 101,3 euro za tonę.

Według Chróścikowskiego, cena skupu pszenicy wynosi około 450 zł za tonę. Natomiast Marian Dębiński z prezydium, powołując się na wyliczenia ośrodków doradztwa rolniczego poinformował, że koszt wyprodukowania tony pszenicy waha się od 540 do 580 zł.

Zdaniem Chróscikowskiego, wcześniejszy skup byłby korzystny dla tych osób, które uprawiają jęczmień. Obecnie za to zboże można dostać ok. 280 zł za tonę, zaś w skupie interwencyjnym cena mogłaby wynieść około 420 zł za tonę.

Zdaniem Dębińskiego, resort rolnictwa powinien stworzyć takie mechanizmy, które zapewniałyby rolnikom zwrot kosztów produkcji. Do tego - przekonywał - potrzebne są rozwiązania systemowe w ramach Unii Europejskiej.