Paczkujący, importer, sprowadzający i zlecający paczkowanie odpowiadają za zgodność ilości towaru w opakowaniu z ilością nominalną podaną na opakowaniu jednostkowym. Odpowiadają też za kontrolę wewnętrzną ilości towaru paczkowanego.
Od końca czerwca 2009 r. na przedsiębiorcach ciążą nowe obowiązki związane z paczkowaniem produktów, wprowadzanych do obrotu w opakowaniach. Wprowadzają je przepisy ustawy z 7 maja 2009 r. o towarach paczkowanych (Dz.U. nr 91, poz. 740).

Zakres odpowiedzialności

Przedsiębiorca, który jest paczkującym, importerem, sprowadzającym lub zlecającym paczkowanie, odpowiada za to, że ilość rzeczywista towaru, jaka jest w opakowaniu, odpowiada ilości nominalnej, podanej na opakowaniu jednostkowym. Dodatkowo ponosi odpowiedzialność za zorganizowanie i przeprowadzenie kontroli wewnętrznej ilości towaru paczkowanego. Paczkujący na zlecenie może przejąć odpowiedzialność za zorganizowanie i przeprowadzenie kontroli wewnętrznej ilości towaru paczkowanego. Kontrola polega na zbadaniu każdej sztuki tego towaru albo próbek.

Wprowadzanie do obrotu

Towary paczkowane wprowadzane są do obrotu w opakowaniach o dowolnej ilości nominalnej, która musi być jednakowa dla całej partii i nie powinna przekraczać 50 kg lub 50 l oraz nie może zostać zmieniona bez naruszenia opakowania. Jedynie wina: niemusujące, żółte, musujące, likierowe, aromatyzowane oraz napoje spirytusowe muszą mieć opakowania jednostkowe o ilościach nominalnych określonych w załączniku do ustawy o towarach paczkowanych.
Na towarze paczkowanym umieszcza się następujące oznakowania: nazwę produktu, nominalną ilość produktu, firmę paczkującego, zlecającego paczkowanie, sprowadzającego i importera.



Oznaczenie znakiem „e”

Towar paczkowany zostaje oznaczony znakiem „e” wówczas, gdy podczas paczkowania produktów był stosowany system kontroli wewnętrznej, co zapewniało spełnienie wszystkich wymogów dotyczących m.in. dopuszczalnej wartości niedoboru towaru w opakowaniu.
Znak „e” musi mieć wysokość co najmniej 3 mm i znajdować się na opakowaniu obok oznaczenia nominalnej masy lub objętości.
Natomiast na paczkującym lub zlecającym paczkowanie ciążą wówczas następujące obowiązki:
● musi sporządzić opis przyjętego systemu kontroli wewnętrznej ilości towaru paczkowanego,
● w formie pisemnej lub elektronicznej dokumentuje przeprowadzone kontrole wewnętrzne ilości towaru paczkowanego w sposób, który zapewnia sprawdzenie: czasu i miejsca przeprowadzenia kontroli, wielkości pobranej partii i pobranej próbki, wyników badania próbki wraz z określeniem, czy stwierdzony błąd nie przekracza dopuszczalnej wartości i czy dana partia spełnia kryteria dopuszczalności wprowadzenia do obrotu.
Dokumentację tę należy przechowywać przez okres przydatności danej partii towaru paczkowanego do użytku, ale nie krócej niż przez rok. Gdyby zaś okres przydatności do użytku danej partii towaru nie był określony, wówczas należy ją przechowywać nie krócej niż przez dwa lata.
SŁOWNIK
ZLECAJĄCY PACZKOWANIEprzedsiębiorca, który zleca paczkowanie produktu innemu podmiotowi i wprowadza towar paczkowany do obrotu jako paczkujący na terenie kraju.
PACZKUJĄCY NA ZLECENIEprzedsiębiorca, który paczkuje produkty na zlecenie i przekazuje towary paczkowane zlecającemu paczkowanie.
IMPORTER – przedsiębiorca, który sprowadza towar paczkowany do kraju z państwa, które nie jest stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, i wprowadza go do obrotu.
SPROWADZAJĄCY – przedsiębiorca, który sprowadza towar paczkowany nieoznaczony znakiem „e” do kraju z innego państwa, które jest stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i wprowadza go do obrotu.