Premier powiedział, że każdy odpowiedzialny europejski polityk powinien jeszcze intensywniej niż przed czterema tygodniami przemyśleć, czy takie inwestycje jak Gazociąg Północny mają sens. Zdaniem Donalda Tuska, Europejczycy powinni poszukiwać takich rozwiązań, które przynajmniej częściowo uniezależnią ich dostaw rosyjskiego gazu i ropy.

Tusk podkreślił, że wspólna polityka energetyczna jest dla Unii Europejskiej absolutną koniecznością

Dodał, że żaden z krajów członkowskich nie powinien podejmować działań na własną rękę.

Szef polskiego rządu opowiedział się również za podjęciem działań, które w większym niż dotąd stopniu związałyby Ukrainę z Zachodem. "Musimy wspierać Ukrainę na jej drodze do NATO i Unii" - powiedział Donald Tusk niemieckiemu dziennikowi.

Jak dodał, podczas szczytu Unia - Ukraina w przyszłym tygodniu perspektywa członkostwa Ukrainy we Wspólnocie powinna stać się bardziej konkretna.

Niemieccy politycy krytycznie zareagowali na wypowiedź polskiego premiera na temat Gazociągu Północnego

Wysoki rangą polityk bawarskiej chadecji CSU, Peter Ramsauer, powiedział, że należy dążyć do zmniejszenia stopnia uzależnienia od importu surowców energetycznych. Ale rezygnacja z budowy kolejnych rurociągów to fałszywa droga - ocenił Ramsauer.

Reinhard Bütikofer - współprzewodniczący Partii Zielonych - przyznał Donaldowi Tuskowi rację, że Unia powinna zajmować jednolite stanowisko wobec Rosji w kwestiach energetycznych. „Dziwi mnie jednak, że polski premier kwestionuje sens budowy gazociągu, skoro do tej pory Polska postulowała, by jako „Rurociąg Bursztynowy" prowadził on przez terytorium krajów bałtyckich i Polskę" - powiedział Bütikofer.

Wypowiedzi niemieckich polityków ukażą się jutro w „Die Welt"

W dzisiejszym wydaniu dziennika „Neue Osnabrücker Zeitung" szef polskiego rządu przestrzegł, że takie projekty, jak Gazociąg Północny, mogą zwiększyć uzależnienie Zachodu od rosyjskich dostaw surowców energetycznych. Dodał, że pod wpływem konfliktu kaukaskiego zachodni politycy powinni raz jeszcze przeanalizować zasadność jego budowy.