Orange i Era wprowadziły właśnie na rynek najnowszy aparat wyprodukowany przez Apple iPhone 3GS. Jeden i drugi operator mają też już w ofercie telefony dotykowe, oparte na systemie operacyjnym Google – Android. Nawet mniejszy Play dorzucił ostatnio do oferty telefon z tym systemem – HTC Hero. A Plus? Ma wprawdzie w swojej ofercie szeroki wybór nokii czy samsungów, ale nie może zaoferować klientom iPhone’a lub telefonu z Androidem – musi obejść się smakiem. Dlaczego?

– Proszę mi wierzyć, że chcieliśmy zaoferować naszym klientom iPhone’a. To, że go nie mamy, wynika niestety z takiej, a nie innej polityki dystrybucyjnej producenta – tłumaczy w rozmowie z GP Adam Suchenek, rzecznik prasowy sieci komórkowej Plus, należącej do spółki Polkomtel.

Konkurenci już mieli

O co chodzi? Plus rozmawiał z Apple, ale usłyszał odpowiedź: nie. Dlaczego – dokładnie nie wiadomo, ale prawdopodobnie zaważył na tym fakt, że telefon miały już Orange i Era. Było im łatwiej zdobyć iPhone’a dzięki silnej pozycji negocjacyjnych właścicieli tych sieci – w przypadku Orange jest to France Telecom, a w przypadku Ery – Deutsche Telecom. A na dodatek Apple – jak mówią eksperci – ma dziwną i niezrozumiałą politykę dystrybucyjną. Nie wprowadził dotychas np. polskiej wersji internetowego sklepu iTunes Music Store, uznając, że polski rynek jest zbyt mały, choć sprzedaje tu swoje telefony i komputery.

Plusowi pozostało więc kupienie iPhone’ów na otwartym rynku, czyli u pośrednika, a nie u producenta. Rzecznik Plusa tłumaczy, że operator nie mógłby np. zapewnić klientom pełnego serwisu.

– Nie możemy zaoferować klientom telefonu, dla którego nie mamy wsparcia technicznego na wypadek awarii. Najważniejsza jest jakość usług – mówi Adam Suchenek.

Jak ustaliła GP, Plus sprzedaje jednak w Polsce iPhone’y, ale tylko kluczowym klientom biznesowym, którzy sobie tego życzą. Kupuje je u pośredników. Sieć nie skomentowała tych informacji.

Dawkowanie iPhone’a

Czy jest szansa, by klienci Plusa wreszcie dostali iPhone’a czy telefon z Androidem? Według informacji GP, tak, bo Plus prowadzi teraz w tej sprawie negocjacje z producentami.

Jednak nie tylko w Polsce były problemy z dystrybucją iPhone’a. We Francji na przykład regulator rynku zdecydował, że Apple musi skończyć z wyłącznością na iPhone’a, jaką miał France Telecom, i pozwolić, by telefon oferować mogli także konkurencyjni operatorzy. W Wielkiej Brytanii spekuluje się natomiast, że wyłączność na iPhone’a stracić może operator o2.